Jak pečovat o stárnoucího psa?

Vyšší věk se u pejska projevuje nejen změnou aktivity a zájmem o své okolí, ale mění se i nároky na stravu a denní režim. Stárnoucí pejsek si jistě zaslouží kvalitní péči a touží po naší náklonnosti a lásce. Kdy však hovoříme o pokročilém psím věku? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět a vždy záleží na konkrétním psím plemeni. Obecně platí, že pejska je možné označit za staršího v době, kdy dosáhl poloviny očekávané délky. Jak se tedy nejlépe starat o stárnoucího pejska po fyzické i psychické stránce?

Optimální fyzická aktivita

Pejska v pokročilém věku zatěžujte fyzickou aktivitou podle jeho individuálních možností. Zatímco jeden starší pejsek již nezvládá to, co dříve, jiný pejsek může být i nadále v nejlepší fyzické kondici. S přibývajícím věkem se pohyblivost pejsků snižuje. Z tohoto důvodu je ideální podnikat s pejskem častější, ale kratší procházky. Psího dědečka také trápí bolest kloubů a následná artróza. Vhodnou aktivitou, která bolavým kloubům odlehčí je plavání. Staršího pejska nechávejte pravidelně kontrolovat u lékaře, který může doporučit doplňky stravy podporující správnou funkci kloubů a celého pohybového aparátu.

Dopřejte pejskům klid a odpočinek

Starší pejsek rád vyhledává místa, kde má svůj klid. Častěji spí a odpočívá. V tomto případě pejskovi připravíme pohodlné místečko v podobě kvalitního psího pelíšku a dopřejeme mu klid kdykoliv si ho žádá.

Problémy s chrupem

Ve vyšším věku se u pejsků objevují problémy s chrupem, které však mohou být následkem špatné ústní hygieny v předešlých letech. Pejskům se na zubech usazuje kámen, který bychom měli pejskům pravidelně čistit. Na vybranou máme například zubní kartáčky nebo dentální kosti a tyčinky. Zuby s hromadícím se kamenem nejen že zapáchají, ale může docházet k zánětu dásní a padání zubů.

Vhodná strava

U starších pejsků jsou nároky na krmivo opravdu vysoké. Krmivo by mělo být především kvalitní a vyvážené. Vybíráme vždy takové krmivo, které je bohaté na minerály a vitaminy. Naopak energetická hodnota krmiva by měla být nižší, což je dáno sníženou fyzickou aktivitou. Pro podporu správného trávení krmíme pejsky častěji v menších dávkách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení