Jak správně koupat psa?

Psí očista pro mnoho páníčků i pejsků představuje stresující souboj, ze kterého občas páníček vyjde mokřejší než pes. Na koupání je proto potřeba pejska zvykat co nejdřív, nejlépe už od štěněte. Jak vyzrát na koupání psa se dozvíte v tomto článku.

  • Dbejte na bezpečnost - Protože jsou povrchy ve vanách a umyvadlech kluzké samy o sobě a ještě víc se šampónem, dejte pejskovi pod nohy starý ručník nebo aspoň protiskluzovou podložku. Do ručníku bude moct zatnout drápky a sám se bude cítit jistější.
  • Vyberte si vhodné místo na koupání - Nejsnadněji se vám bude pejsek umývat na vyvýšeném místě, kde máte dostupnou sprchu nebo hadici s přívodem teplé vody. U menších plemen je ideální dřez nebo umyvadlo. Pejska můžete koupat i ve větší nádobě, kterou postavíte na stůl, a oplachovat jej můžete pomocí další nádoby.
  • Chraňte pejskovy oči i uši - K nejcitlivějším oblastem při koupání patří právě oči a uši, proto byste měli zabránit jejich styku s vodou i šampónem. Do uší dejte větší kuličky vaty a hlavu vůbec nepolévejte vodou, není-li to nezbytně nutné. Myjte ji až na závěr koupání tak, že si namočíte ručník do vody a opatrně hlavu otřete. Vatu z uší vyndejte až poté, kdy pejska vytřete z největšího vlhka.
  • Používejte šampón určený jen psům - Psi mají jiné potřeby než lidé, a proto i šampón musí mít speciální. V sezóně klíšťat se vám bude hodit antiparazitní šampón, jinak jeho volbu můžete zkonzultovat se svým veterinářem. Zvlášť pro dlouhosrstá plemena je dobré si šampón rozmíchat v nádobce s vodou, takže neskončíte s jedním napěněným koncem těla, zatímco na zbytku bude mít pejsek jen vodu.
  • Myjte psa seshora dolů - Nejdřív se ujistěte, že má voda příjemnou teplotu, a až pak pejska dejte na místo, kde ho budete mýt. Nejdřív ho namočte, poté mu vmasírujte šampón a nakonec ho pořádně opláchněte. Vždy postupujte seshora dolů a nevynechejte ani packy, zadek a genitálie psa.
  • Pořádně ho usušte - Připravte se na to, že se po koupání bude chtít pejsek oklepat. Další krok byste měli udělat vy za pomocí savého ručníku, kterým jej pořádně otřete. Můžete mu pak dát k dispozici deku nebo další ručníky pro psy, ve kterých se pejsek rád sám vyválí. Většina psů nesnáší hučení fénu moc dobře, proto pokud pejska na fén potřebujete naučit, nikdy to nedělejte hned po prvním koupání. Nechte to až na druhé či třetí koupání, až bude pejsek klidnější. Pejsek musí být úplně suchý, než jej pustíte ven, hlavně v zimním období, proto mějte po ruce raději víc ručníků.