Jak zabránit značkování v bytě?

S příchodem štěňátka do rodiny před námi vyvstává celá řada překážek, které musíme společně překonat. Pejsek se s novou domácností musí sžít. Poté následuje přísný výcvik, během kterého je nutné pejska naučit venčení, procházkám na vodítku a základním povelům. Občas je to cesta trnitá, ale i ten nejmenší pokrok je potřeba ocenit. Právě venčení je mnohdy cestou trnitou, kdy musíme být trpělivý, občas utřít nějakou tu loužičku na chodbě. Značkovánívšak není problém pouze u štěněte, ale především u pejska s nástupem pohlavní dospělosti. Jak tomuto nepříjemnému značkování zabránit?

Proč pejsek značkuje v bytě

Při značkování si pejsek vybírá nejčastěji svislé plochy a hrany, které značkuje močí. Tímto způsobem si značkuje své teritorium a dává jasně najevo, kdo je tady pánem. Kromě toho však má značkování celou řadu dalších příčin, které je potřeba odhalit.

  1. Pejska málo venčíme

Během venčení je potřeba dát pejskovi dostatek prostoru pro označení takzvaně strategických míst. Pejskům bychom měli dopřát čas na zanechání pachové stopy v okolí domu, v blízkém parku.

  1. Nezlehčujme situaci

Někteří chovatelé svým pejskům umožňují močit v domácnosti. K tomuto účelu využíváme psí záchodky nebo podložky, čímž vlastně pejska ve značkování v bytě podporujeme.

  1. Vpád nepřítele

Pokud k vám domů přijde návštěva a přivede s sebou pejska, váš čtyřnohý kamarád se cítí být ohroženýa má potřebu všem dokázat, na čím teritoriu se pohybují.

  1. Separační úzkost

 V době naší nepřítomnosti může pejsek prožívat stres a úzkost. Občas pejskům trvá déle, než si na samotu zvyknou. Značkování v tomto případě může být právě důsledkem strachu ze samoty.

Jak pejska značkování odnaučit?

Pokud se s problémem značkování právě potýkáte, je potřeba začít pejska odnaučovat a značkování zabránit.

  • Pejska bychom měli co nejčastěji venčit, především v době, kdy předpokládáme potřebu močení – ráno, po příchodu z práce, po hraní.
  • Běhemnávštěvy cizího psaje potřeba hlídat chování našeho miláčka a bezprostředně po návštěvě jej jít vyvenčit.
  • Pejskům bychom měli zamezit přístup k místům, která se často stávají terčem značkování.
  • Byt bychom měli dostatečně a pravidelně dezinfikovat, aby pejsek necítil zápach předchozího značkování.
  • Pokud se pejsek chystá značkovat, vyrušíme ho nepříjemným zvukem, který později bude mít s touto potřebou spojený.
  • Při odnaučování můžeme využívat psí kalhotky, díky kterým se moč nedostane nežádoucí místa.