Jaké nástrahy číhají na pejska na jaře?

Jaro je bezesporu obdobím, kdy se probouzí nejen příroda, ale i chuť našich čtyřnohých miláčků znovu objevovat svět. První sluneční paprsky nás vyženou do přírody a mnohdy si ani neuvědomujeme, jaké nástrahy v tomto ročním období na našeho pejska číhají. Množící se parazité, jedovaté rostliny nebo například dešťová voda dokážou našim pejskům způsobit nemalé zdravotní potíže.

Pozor na parazity

Znovu zelenající se tráva sršící životem potěší každého milovníka přírody. Pro pejska však může představovat velké nebezpečí. Právě s příchodem jara se velice rychle množí klíšťata a ostatní parazité znepříjemňující život nejen pejskům. Pejska je proto nutné dostatečně chránit. Velice oblíbenými přípravky jsou například spont on preparáty v podobě pipetek, antiparazitní obojky nebo repelenty pro psy. Každý si určitě vybere to, co mu vyhovuje. Pro ty, kteří upřednostňují dlouhodobou ochranu, je ideálním řešením antiparazitní obojek. Výrobce uvádí, že tento přípravek funguje po dobu 8 měsíců, což představuje prakticky celou sezónu. Pipetky pro psy, které aplikujeme dle váhy pejska nejčastěji na hřbet nebo na hlavu, účinkují po dobu kratší, asi 4 – 6 týdnů, a pravidelně musíme dbát na jejich aplikaci.

tick-on-human-finger-against-dog-2021-08-28-00-43-55-utc

Rostlinné toxiny a jedy

I přesto, že pejsek miluje volné pobíhání přírodou, očichávání různých zákoutí a zkoumání terénu, je potřeba mít pejsky stále na očích. Rostlinné toxiny a jedy jsou velice zákeřné a nezřídka způsobí velké zdravotní potíže. Protože na jaře trávíme spoustu času na zahradě, je potřeba si uvědomit, že mnoho jedovatých rostlin číhá přímo zde. To, co pěstujeme pro okrasu, může pejsky i zabít. Řeč je například o živých plotech, které pejsky doslova lákají. Pro pejsky a ostatní domácí mazlíčky jsou nebezpečné například mahonie, zimolez, ptačí zob nebo tis červený. Na zahradě by pejsek neměl přijít do styku ani s narcisy nebo tulipány. Rostlinné toxiny útočí na centrální nervový systém, způsobují křeče a žaludeční potíže.

Všudypřítomná dešťová voda

Žíznivý pejsek touží po vodě z jakékoliv nádrže nebo kaluže. A že jich na jaře není málo. Určitě bychom měli dbát na pitný režim a pejskům dopřát pouze čistou a nezávadnou vodu. Velkým lákadlem jsou například kaluže, které jsou zároveň místem množících se bakterií. Stojaté vody a teplé počasí doslova přejí množícím se bakteriím, které u pejska mohou vyvolat závažné zažívací potíže. Z tohoto důvodu je vhodné mít po ruce lahev s čerstvou vodou, a umožnit pejskovi napít se kdykoliv potřebuje.