Jak řešit štěkání psa?

Štěkání je pro psa běžný způsob komunikace a však přehnané štěkání může dovádět k šílenství nejen nás, ale i sousedy, kteří mohou zavolat policii.

Způsoby, jakými lidé řeší štěkání však může vše jen zhoršit. Pokud váš pes štěká a vy na něj začnete křičet aby přestal, tak v jeho hlavě to působí jako by jste se k němu přidali.

Psi neštěkají jen proto, aby štěkali stejně tak, jako vy nemluvíte, jen aby jste mluvili. Štěkání vyjadřuje potřebu a jediný způsob jak ho vyřešit, je zjištění potřeby psa. Podle Laurena Novacka, certifikovaného profesionálního trenéra psů je tu několik příčin štěkání psů, každá z nich vyžaduje trošku rozdílný způsob řešení.

running-barking-angry-mixed-breed-dog-WVM7YGL

Varovné štěkání

Tohle je naprosto běžné chování a „práce“ psů. Oni vám pouze dávají na vědomí, že je v okolí něco divného. Povolte psovi několikrát štěknout, potom mu rázně poděkujte za to, že zaštěkal ve správnou chvíli. V rámci tréningu můžete po tomto zaštěkání poslat psa na své místo.

Můžete také psa naučit štěkat a přestat štěkat na povel. Chce to trošku času a trpělivosti, ale je to opravdu jednoduché. Stačí počkat, až začne štěkat a říct povel „štěkej“ potom dejte psovi pamlsek a odměňte ho pozitivní pozorností. Úplně stejně to budeme praktikovat a „přestaň štěkat“. Jednoduše, když pes štěkat přestane, řekneme povel a odměníme ho pamlskem a pozorností.

Úzkost nebo stres z odloučení

Pes štěká, protože má psí verzi paniky. Chce to čas, ale může se to zlepšit. Musíte trošku zmírnit upjatost psa na vás a při odchodu mu naznačit, že se vrátíte domů. Začněte s náznaky vašeho odchodu, jako jsou oblékání kabátu nebo braní klíčů. Dodejte psovi odvahy, aby zůstal klidný vždy, když nějakou z těchto věcí děláte a odměňte ho. Poté opusťte byt/dům jen na pár minut a vraťte se. Když se bude pes cítit v pořádku, pokud budete pryč kratší dobu, tak můžete začít intervaly prodlužovat.

dog-snack-chewing-sticks-for-puppies-beagle-puppy--VLWDFKT

Nudím se!

Jeden z největších rozdílů mezi vašimi dětmi a psím mazlíčkem je ten, že děti řeknou „mami, já se nudím“. Štěkáním může pes říkat úplně stejnou věc. Ujistěte se, že je pes dostatečně mentálně a psychicky v pořádku, když chcete omezit jeho štěkot z nudy. Zkontrolujte, jestli má pes dostatek zábavy na celý den. Hlavně štěňátka potřebují mít o zábavu postaráno.

Štěká, když potká jiného psa?

Stejně jako člověk reaguje na jiného člověka, tak pes reaguje na jiného psa. To že vy nemáte strach z jiného člověka, neznamená, že váš pes strach z cizího psa nemá. Což může způsobit stres a štěkot. Klasickým způsobem, jak zbavit psa strachu, je odvedení pozornosti. Toho můžete docílit tak, že mu dáte pamlsek, když se s druhým psem potká. Začněte tím, že psovi dáte pamlsek. Když už se bude zdát klidnější, tak mu ho můžete jen ukázat. Později noste pamlsky jen v kapsách a upozorněte na ně. Uvidíte, že se s trochou trpělivosti váš pes strachu zbaví.

pack-of-dogs-waiting-for-a-treat-PQH4M27

Měl bych odnaučit psa štěkat?

Pokud váš pes štěká přehnaně, tak ano. Můžete ho naučit, aby štěkal méně. V mnoha komunitách je přehnané štěkání naprosto nepřípustné. Na některých místech ve světě dokonce můžete za extrémní štěkání svého psa dostat pokutu a v krajní situaci vám psa můžou vzít!

Pokud však váš pes štěká jen občas, tak je to v pořádku. Jedná se o součást vašeho psa. Určitě nedoporučujeme elektrické obojky a podobné zařízení. Představte si, že by vám dal váš pán obojek a pokud byste začali mít strach nebo byste brečeli, tak byste dostali elektrický šok! To by se vám asi nelíbilo. Buďte ke svému psovi fér a radši mu věnujte svůj čas, než abyste ho takto týrali.

cute-dog-under-cozy-blanket-sitting-on-fall-leaves-4YFBX4B

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení