Jak řešit štěkání psa?

Štěkání je pro psa běžný způsob komunikace a však přehnané štěkání může dovádět k šílenství nejen nás, ale i sousedy, kteří mohou zavolat policii.

Způsoby, jakými lidé řeší štěkání však může vše jen zhoršit. Pokud váš pes štěká a vy na něj začnete křičet aby přestal, tak v jeho hlavě to působí jako by jste se k němu přidali.

Psi neštěkají jen proto, aby štěkali stejně tak, jako vy nemluvíte, jen aby jste mluvili. Štěkání vyjadřuje potřebu a jediný způsob jak ho vyřešit, je zjištění potřeby psa. Podle Laurena Novacka, certifikovaného profesionálního trenéra psů je tu několik příčin štěkání psů, každá z nich vyžaduje trošku rozdílný způsob řešení.

running-barking-angry-mixed-breed-dog-WVM7YGL

Varovné štěkání

Tohle je naprosto běžné chování a „práce“ psů. Oni vám pouze dávají na vědomí, že je v okolí něco divného. Povolte psovi několikrát štěknout, potom mu rázně poděkujte za to, že zaštěkal ve správnou chvíli. V rámci tréningu můžete po tomto zaštěkání poslat psa na své místo.

Můžete také psa naučit štěkat a přestat štěkat na povel. Chce to trošku času a trpělivosti, ale je to opravdu jednoduché. Stačí počkat, až začne štěkat a říct povel „štěkej“ potom dejte psovi pamlsek a odměňte ho pozitivní pozorností. Úplně stejně to budeme praktikovat a „přestaň štěkat“. Jednoduše, když pes štěkat přestane, řekneme povel a odměníme ho pamlskem a pozorností.

Úzkost nebo stres z odloučení

Pes štěká, protože má psí verzi paniky. Chce to čas, ale může se to zlepšit. Musíte trošku zmírnit upjatost psa na vás a při odchodu mu naznačit, že se vrátíte domů. Začněte s náznaky vašeho odchodu, jako jsou oblékání kabátu nebo braní klíčů. Dodejte psovi odvahy, aby zůstal klidný vždy, když nějakou z těchto věcí děláte a odměňte ho. Poté opusťte byt/dům jen na pár minut a vraťte se. Když se bude pes cítit v pořádku, pokud budete pryč kratší dobu, tak můžete začít intervaly prodlužovat.

dog-snack-chewing-sticks-for-puppies-beagle-puppy--VLWDFKT

Nudím se!

Jeden z největších rozdílů mezi vašimi dětmi a psím mazlíčkem je ten, že děti řeknou „mami, já se nudím“. Štěkáním může pes říkat úplně stejnou věc. Ujistěte se, že je pes dostatečně mentálně a psychicky v pořádku, když chcete omezit jeho štěkot z nudy. Zkontrolujte, jestli má pes dostatek zábavy na celý den. Hlavně štěňátka potřebují mít o zábavu postaráno.

Štěká, když potká jiného psa?

Stejně jako člověk reaguje na jiného člověka, tak pes reaguje na jiného psa. To že vy nemáte strach z jiného člověka, neznamená, že váš pes strach z cizího psa nemá. Což může způsobit stres a štěkot. Klasickým způsobem, jak zbavit psa strachu, je odvedení pozornosti. Toho můžete docílit tak, že mu dáte pamlsek, když se s druhým psem potká. Začněte tím, že psovi dáte pamlsek. Když už se bude zdát klidnější, tak mu ho můžete jen ukázat. Později noste pamlsky jen v kapsách a upozorněte na ně. Uvidíte, že se s trochou trpělivosti váš pes strachu zbaví.

pack-of-dogs-waiting-for-a-treat-PQH4M27

Měl bych odnaučit psa štěkat?

Pokud váš pes štěká přehnaně, tak ano. Můžete ho naučit, aby štěkal méně. V mnoha komunitách je přehnané štěkání naprosto nepřípustné. Na některých místech ve světě dokonce můžete za extrémní štěkání svého psa dostat pokutu a v krajní situaci vám psa můžou vzít!

Pokud však váš pes štěká jen občas, tak je to v pořádku. Jedná se o součást vašeho psa. Určitě nedoporučujeme elektrické obojky a podobné zařízení. Představte si, že by vám dal váš pán obojek a pokud byste začali mít strach nebo byste brečeli, tak byste dostali elektrický šok! To by se vám asi nelíbilo. Buďte ke svému psovi fér a radši mu věnujte svůj čas, než abyste ho takto týrali.

cute-dog-under-cozy-blanket-sitting-on-fall-leaves-4YFBX4B