Co dělat, když psa trápí průjem?

Trávící potíže patří k nejčastějším zdravotním komplikacím nejen u lidí, ale i u našich čtyřnohých mazlíčků. Nadýmání, bolest břicha, zvracení či průjem mohou být důsledkem nesprávné stravy, infekce nebo jen přílišné zvědavosti, která vede k ochutnávání všemožných předmětů. Jak průjem léčit, a kdy je vhodné vyhledat lékaře?

Co může být příčinou průjmu?

Průjem se u pejska může objevit zcela nečekaně bez dalších příznaků závažnějšího onemocnění. Důvodů může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří:

  • Potravinová alergie
  • Metabolická porucha
  • Vnitřní parazité
  • Střevní infekce
  • Stres

Jak zahájit léčbu?

Pokud se u pejska objeví průjem, je potřeba okamžitě zahájit léčbu. Neměli bychom zatěžovat trávící systém, proto během 24 hodin pejskům nepodáváme žádnou potravu. Dohlížíme však na pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Vhodnou tekutinou při střevních potížích je především převařená voda. Pokud se potíže nezhoršují, po 24 hodinách pejskům podáme lehkou, dietní stravu. Ideální potravinou je například rýže.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Jsou situace, kdy ani okamžité zahájení diety nepomůže, a stav se neustále horší. Lékaře bychom měli vyhledat v případě, kdy průjem přetrvává déle než 48 hodin. Měli bychom také sledovat, zda ve stolici není krev a zda pejsek netrpí křečemi. Zvýšenou pozornost věnujeme zejména štěňátkům, která díky průjmu velice rychle slábnou. Zde je nutné být na pozoru a veterináře vyhledat již po 6 hodinách. Lékař nejprve provede krevní testy, čímž zjistí přítomnost virů nebo bakterií. Dalším krokem je kultivace stolice na prokázání salmonelózy nebo campylobakteriózy. V neposlední řadě je pejsek podroben rentgenovému a ultrazvukovému vyšetření.