Jak pejska chránit proti klíšťatům?

Procházky přírodou s sebou přinášejí riziko v podobě klíšťat. Tento drobný a nenápadný parazit dokáže znepříjemnit život nejen člověku, ale i jeho čtyřnohému příteli. Klíště na svého hostitele čeká především ve vysoké, vlhké trávě a jejich výskyt se rapidně zvyšuje s příchodem teplých letních dní.

Nebezpečná infekce

Jak již bylo výše napsáno, klíště může ohrozit pejsky i jejich chovatele. Nákaza přichází zcela nenápadně a ne vždy se nám podaří klíště odhalit včas. Klíště se po přisátí živí krví svého hostitele a je zdrojem velice nebezpečných nemocí, jako jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Zatímco na kůži člověka je možné klíště odhalit velmi časně, v husté psí srsti je to doslova boj. Pravidelnou kontrolou psí srsti chráníme i sami sebe, protože ještě nepřisáté klíště může snadno přejít ze zvířete na člověka.

Několik způsobů ochrany

V současnosti existuje několik způsobů, jak pejska spolehlivě ochránit před nebezpečnými parazity. Jednotlivé možnosti se liší nejen svojí cenou, ale i délkou působení a spolehlivostí. Každý chovatel si jistě brzy oblíbí svůj způsob, jak pejska chránit.

Antiparazitní obojek

Poměrně oblíbenou variantou jsou obojky proti klíšťatům vyráběny ve dvou základních typech. Prvním typem jsou obojky vyráběné na přírodní bázi. Tyto obojky jsou napuštěny přírodní látkou, většinou bylinným extraktem, který svým složením parazity odpuzuje. Druhým typem jsou chemické obojky. Antiparazitní obojky lze zakoupit v dostupné cenové relaci. Jejich doba působení se pohybuje řádově od několika týdnů po několik měsíců. Správně zvolený obojek vám tak může vydržet po celou sezónu. Ať už si vyberete jakýkoliv typ obojku, je nutné jej správně používat. Základem správného a spolehlivého fungování je nepřetržité nošení, kdy obojek nesundáváme ani na koupání. U každého obojku je možné regulovat jeho délku v závislosti na velikosti psa.

Spot on, neboli ochranná pipetka

Další metodou, jak pejska chránit proti klíšťatům, jsou pipetky obsahující ochrannou látku. Doba působení je kratší v porovnání s obojky. Pohybuje se v rozmezí 3 – 7 týdnů. Pipetky je nutné aplikovat pravidelně a to přímo do srstinejlépe v oblasti mezi lopatkami. Ochanou látku po nanesení lehce vmasírujeme přímo do kůže. Pipetky spolehlivě odpuzují nejen klíšťata, ale i blechy a bodavý hmyz.

Repelent

Velice krátkodobým účinkem se vyznačují antiparazitní spreje. Tyto repelenty je nutné aplikovat přímo před každou vycházkou.

Další způsoby ochrany před klíštětem

Strach z nepříjemného a vážného onemocnění je v souvislosti s klíšťaty opravdu na místě. Vašeho čtyřnohého miláčka můžete nechat také naočkovat. Očkování chrání pejska před lymskou boreliózou, avšak neochrání před přisátím klíštěte.