Kterým psím plemenům je vhodné kupírovat ocásky?

Kupírování ocásků je v dnešní době poměrně kontroverzní otázkou, na kterou jen stěží hledáme jasnou odpověď. Ačkoliv původní důvody, proč pejskům zkracovat ocásky, byly celkem logické, v současné době se za tímto kosmetickým zákrokem skrývá krutost a utrpení, pro které mnozí z nás nemají pochopení.

Pohled do historie

Pokud nahlédneme hlouběji do minulosti, zjistíme, že důvody pro kupírování byly opravdu opodstatněné. U strážních psů mělo zkracování ocásku zabránit pokousání samotným pejskem, ovčácké psy měl tento zákrok uchránit před přišlápnutím dobytkem. Kupírování vstoupilo i do zákona vyhláškou, že kupírovaní psi jsou považováni za pracovní sílu a jejich majitelé jsou zproštěni daní.

akbash-dog-guarding-a-sheep-herd-2021-08-30-23-48-35-utc

U kterých psích plemen má kupírování zelenou?

V některých zemích je kupírování psích ocásků zcela zakázáno, v jiných končinách se povoluje kupírovat pouze některá psí plemena.

Anglický kokršpaněl

V rámci tohoto psího plemene existují jedinci se zkráceným ocáskem, ale i pejsci, kterých se kupírování netýká. Z loveckého hlediska se doporučuje kupírovat právě těm pejskům, kteří se často pohybují v terénu, kde jsou vystaveni vysokému nebezpečí zlomení ocasu.

Australský ovčák

Statného ovčáckého psa si každý jistě představí jako hrdou stráž dobytka na pastvě. Právě z tohoto důvodu je dovoleno pejskům zkrátit ocásek a uchránit ho před zraněním vzniklým přišlápnutím dobytkem.

Rottweiler (Rotvajler)

Rottweiler patřil k nejčastěji kupírovaným psům až do roku 2004, kdy vyšla v platnost novela standardu tohoto psího plemene. Tato novela zakazuje kupírování všem pejskům narozeným od tohoto roku.

rottweiler-in-the-coniferous-forest-on-a-sunny-day-2021-08-28-12-44-09-utc

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení