Jak připravit pejska na příchod miminka?

Narození miminka zcela změní dosavadní chod rodiny. S novou rolí se musí sžít nejen rodiče a sourozenci, ale i domácí mazlíčci. Zvláště pejsci se s příchodem miminka do rodiny vyrovnávají po svém. Psí teritorium je náhle ohroženo a pozornost se náhle upíná zcela jiným směrem. Jak pejska na příchod miminka co možná nejlépe připravit?

Na nového člena rodiny musíme pejska připravovat postupně a pejska do ničeho netlačit. Není dobré změny, ke kterým náhle dochází, spojovat s miminkem. To by u pejska mohlo vyvolat spíše negativní reakci a agresivní chování. Situace je trošičku složitější v případě, kdy pejsek doposud žil v rodině bez dítěte a veškerá pozornost, láska a péče byla věnována výhradně jemu. Nezoufejte, pejsek dokáže žít i s malými dětmi v dokonalé harmonii.

Než se dítě narodí

Pro každého rodiče je na prvním místě blaho a bezpečí svých ratolestí. Je zapotřebí svému čtyřnohému miláčkovi vymezit prostor, ve kterém se smí volně pohybovat. Pokud si nepřejeme, aby pes pobýval v dětském pokoji, v blízkosti dětských hraček, je potřeba jej na to co nejdříve připravit. Při výcviku pejska odměníme pamlskem nebo jinou pochoutkou. Pravidla, která si v rámci rodiny určíte, musí striktně dodržovat všichni členové rodiny.

Seznamte pejska s dětmi

S příchodem dítěte pejsek přijde takzvaně o svůj klid. Pláč, vztek, zvuky dětských hraček, to vše je pro pejska nové. Pejsek může být nervózní a reagovat hlasitým štěkáním nebo vrčením. Z tohoto důvodu bychom měli pejska s dětmi postupně seznamovat. Ideální příležitostí jsou časté návštěvy přátel s dětmi.

Prichod miminka

První seznámení

Příchod s miminkem z porodnice dobře promyslete. Než se vrátíte domů, pověřte někoho z rodiny, aby pejska vyvenčil, pohrál si s ním a dostatečně jej unavil. Příchod domů by neměl být chaotický. Pejsek by se měl nejprve přivítat s paničkou, kterou delší dobu neviděl. Za ní by do bytu měl vejít páníček s miminkem. Sedačku s miminkem bychom měli postavit na zem a nechat pejska blíže se seznámit. Protože každý chovatel zná svého pejska nejlépe, sám rozhodne, zda první kontakt proběhne na vodítku nebo na volno.