Jak správně pečovat o psí drápky

Psí pedikúra by měla být součástí pravidelné péče o vaše psí miláčky. Drápky jsou pro pejska velice důležité hned z několika důvodů, a proto je potřeba se o ně důkladně starat. Pejsek drápky využívá k hrabání a zároveň chrání tlapky před jejich poškozením. I sebemenší poškození drápků může vést k nepříjemným problémům, které pejska omezují. Jak by tedy měla vypadat správná péče o psí tlapky?

Tlapky pravidelně kontrolujte

Různorodý terén, po kterém se pejsek denně pohybuje, se podepisuje na kvalitě psích drápů. Na asfaltových a kamenitých cestách dochází k obrušování drápů, při hrabání v hlíně hrozí poškození drápků malými částicemi. U drápků bychom měli pravidelně kontrolovat jejich délku, případně nalomení a znečištění. Také bychom neměli podceňovat problémy s chůzí, které mohou vznikat právě v důsledku zlomených nebo přerostlých drápků.

happy-samoyed-dog-giving-paw-to-owner-outdoors-WA4D37K

Základy správné pedikúry

O správnou pedikúru bychom se měli zajímat již u malých štěňat. Samozřejmě záleží na velikosti psa a na jeho pohyblivosti. Každý pejsek vyžaduje jinou frekvenci stříhání drápků. U všech psích plemen je však základem správné péče o drápky použití kvalitních pomůcek. Odborníci doporučují pomůcky trojího typu:

Správný postup zastřihávání drápků

Pro většinu pejsků je stříhání drápků doslova noční můrou. Pejsek je vyplašený, nervózní a ani my sami se při této proceduře necítíme úplně nejlépe. Nejdůležitějším krokem je pejska uklidnit a během stříhání na něj klidně mluvit. Stříhat začínáme vždy u prostředního drápku na přední tlapce. Pokud drápek nekrvácí, znamená to, že délka je správná a my tak můžeme stejně zastřihnout i prostřední drápek na druhé přední tlapce. Ostatní drápky na předních tlapkách zkrátíme na kratší délku. Pozor si musíme dát na drápky na zadních tlapkách, které se více obrušují. Proto je zkracujeme méně, nebo mnohdy vůbec nevyžadují stříhání.

shears-for-cutting-the-nails-of-the-dog-GJ7TPZQ

Co když drápek krvácí?

Občas se stane, že drápek zastřihneme více a objeví se krvácení, které nás zpočátku jistě zaskočí. Pokud krev z drápku pouze odkapává, není nutné zvýšené péče a krvácení se samo zastaví. Při silnějším krvácení na drápek přiložíme gázu a zkusíme krvácení zastavit sami. Pokud se nám to nedaří, vyhledáme lékaře, který drápek ošetří.

Nezapomínejte na finální úpravu 

Věnujte svému mazlíčkovi i péči po ostříháni drápků. Skvělým pomocníkem jsou balzámy na tlapky, které ochrání psí polštářky.