Péče o štěně bezprostředně po narození

Právě se vaše fenka stala novopečenou maminkou a vy jste se tak stali svědky nejkrásnějšího momentu jejího života. Na svět přišlo několik drobných štěňátek odkázaných na péči matky a chovatele. Pokud se fenka o své potomky stará správně, veškerá péče tak leží na jejich bedrech. Na co všechno si dát bezprostředně po narození štěňátek pozor?

První dny života

Psí mláďátka se rodí holá, slepá a hluchá. V prvním týdnu převážnou část dne prospí. Živější začínají být asi od 14. dne, což souvisí s rozvojem sluchu a zraku. Oči se pejskům rozlepují, a i když zpočátku vidí rozostřeně, začínají se zajímat o okolní svět.

Teplý pelíšek

Štěňátka v prvních dnech svého života potřebují dostatek tepla. Jejich tělesná teplota se po porodu pohybuje okolo 34 – 37°C, postupně vzrůstá na 37,5°C. Teplota v bytě by měla být příjemná, měli byste se cítit dobře v tričku a v kraťasech. Pokud je potřeba, zajistěte pejskům i další zdroj tepla, například v podobě ohřívací lampy, kterou umístěte k pelíšku. Nezapomeňte však kontrolovat, jestli štěňátka nemají zarudlou pokožku.

Odstavení od mateřského mléka

Novorozená mláďátka potřebují sílu a dostatečnou výživu, kterou jim zpočátku dodává mateřské mléko. To by mělo být jediným zdrojem výživy asi do 3. týdne života. Zhruba v této době je vhodné převést pejsky na tuhou stravu. Vše by mělo probíhat nenásilně a postupně.

Pozor na drápky

Štěňátka mají drápky ostré jako jehličky a hrozí poranění štěněte samotného nebo i matky. Z tohoto důvodu bychom měli pejskům ihned po narození drápky pravidelně stříhat.

Co vše malé štěňátko potřebuje v základní výbavě a mnohem dalšího se dozvíte v sekci o zvířatech

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení