Koprofagie u psa

Pokud jste již byli svědky situace, kdy si váš pejsek s chutí pochutnával na výkalech, ať už vlastních nebo cizích psů, nevěřícně jste kroutili hlavou. Jistě vás napadla myšlenka, že s vaším pejskem je něco v nepořádku. Možná jste cítili odpor při představě, že se k vám za chvíli bude váš kamarád lísat a z tohoto důvodu jste mu doslova drhli celou tlamu. Příčin, které k koprofagii pejska vedou, je celá řada.

Fenky pečovatelky

S koprofagií se můžeme nejčastěji setkat u fenek po porodu štěňat. Fenka se důsledně stará o malá, bezbranná miminka a snaží se, aby nový vrh přežil. Ve snaze zabráni šířící se infekci důsledně čistí kotec, a uchyluje se k požírání výkalů a moči. V tomto případě je možné označit koprofagii za pud sebezáchovy.

Zvídavá štěňátka

Jen co se malé štěně postaví na všechny čtyři, začíná prozkoumávat okolní svět. Je známo, že malého zvědavce zajímá opravdu vše. K objevování využívá především čich a chuť. V praxi to vypadá, tak, že malý pejsek vše očichává a ochutnává a výjimkou nejsou ani výkaly. V tomto období je důležité, aby byl páníček důsledný a toto chování pejska odnaučil.

Nevyvážená strava

Požírání výkalu neboli koprofagie, mnohdy souvisí i se zdravotními problémy, které mohou být výsledkem nevyvážené stravy. Koprofagie může být znakem nedostatku vlákniny nebo některých základních živin. Pejskům bychom proto měli podávat kvalitní stravu vhodnou pro jednotlivá psí plemena.

Když se pejsek nudí

Je známo, že pejsek z nudy dokáže vymýšlet opravdu psí kusy. Pokud je pejsek například dlouho zavřený v kotci, může se u něj právě z nudy projevit koprofagie. Předcházet tomu můžete tím, že mu dáte hlavolam pro psy. Tím mu zaměstnáte hlavu. 

Jak koprofagii předcházet

Při výchově psa je důležitá především všímavost a důslednost. Pokud se již přihodilo, že pejsek výkaly ochutnal, měli bychom být opravdu ostražití. Chovatelům se doporučuje psí výkaly okamžitě uklízet (použijte sáčky na psí exkrementy) a nenechávat je volně ležet pejskům nadosah. Pejsek by měl dostávat stravu vyváženou a především pravidelnou.  Do psích krmiv je možné přidat i přísady, které výborně chutnají, ale po strávení zhořknou. Pokud s koprofagií stále bojujete, je možné výkaly posypat surovinami, které pejska pro další případy odradí – například pepř, parafín nebo tabasko.