Jak má vypadat zdravý psí jídelníček

Jednou z nejlepších investic do Vašeho pejska představuje správná a kvalitní strava. Nejen, že vhodnou výživou psa předejdete spoustě zdravotních problémů, ale Váš čtyřnohý miláček bude vitální a jeho srst bude zářivá. Nevíte, jaké složky by měla mít psí strava a jak často Vašeho nezbedu krmit? Čtěte dál.

Nepřeberné množství značek krmiva pro psy v každém obchodě Vás může na první pohled zmást, a tak může být nejjednodušší se orientovat podle ceny. Bohužel ne všechna dražší krmiva obsahují i stejně hodnotné složky. Kromě množství krmné dávky je důležité také to, jak často budete psa krmit.

58-2

Vybírejte podle složení, ne ceny

Dejte si pozor na žrádlo, které je plné levných výplňových složek, jako je obilí. Položky uvedené na složení jsou v krmivu seřazené podle toho, kolik gramů v něm zabírají. Určitě by mezi položkami na prvních místech nemělo chybět maso. Nemělo by jít o obecné názvy jako maso, drůbeží či rybí výrobky, ale o konkrétní: jehněčí, hovězí, kuřecí apod.

Rozdíl je ve složení konzerv a suchého krmiva, kdy na spodních místech můžete najít to, co by u konzervovaného krmiva bylo na těch prvních. Důvodem je jejich dehydratace, a tak maso jako zdroj kvalitních bílkovin najdete u suchého krmiva častěji ke konci seznamu (což však nění na škodu).

Granule nebo konzervy?

Vzhledem k pohodlnému servírování a nižší ceně si řada majitelů oblíbila granulované krmivo. Konzervy díky postupu výroby často obsahují kvalitnější a lépe stravitelné složky. Pejskovi je proto dobré aspoň občas namíchat ke granulím konzervu. Zpestření jídelníčku určitě ocení.

dog-with-bone-P5ZVGV7

Jak velká má být krmná dávka a jak často?

Dospělým psům obvykle stačí, když jedí 1 – 2 x denně, ve stejný čas. Velikost dávky určíte podle váhy, aktivity a věku pejska – nejsnadnější je řídit se pokyny na etiketě žrádla. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým veterinářem. Nezapomeňte do krmné dávky připočítat i pamlsky pro psy. Ty by neměly přesáhnout 5 – 10 % celkové denní dávky.