Pes a čokoláda – pochoutka nebo jed?

Mlsná psí očka dokážou být natolik loudivá, že občas máme pokušení podstrčit našemu miláčkovi něco dobrého na zub. Ti z nás, kteří zkrátka neodolají a v domnění, že pejskovi osladí život, podstrčí pejskům kousek ovoce, cukroví nebo čokolády. To, co je pro člověka neškodné, dokáže pejska zabít. A o čokoládě to platí na sto procent. Jak velké množství může pejskům uškodit, ba dokonce způsobit velké zdravotní potíže?

Toxický theobromin

Kromě kakaa, mléka a cukru, čokoláda obsahuje také látku zvanou theobromin. Zatímco u lidí je tato látka prakticky neškodná a snadno se metabolizuje, u psů je situace poněkud složitější. Enzymatické štěpení theobrominu je velmi pomalé a v těle našich mazlíčků se může hromadit toxická hladina této látky.

Záleží na velikosti?

Myslíte si, že když jste chovatelem velkého psího plemene, že mu čokoláda neuškodí? S určitostí můžeme říci, že nezáleží na velikosti psa, ani čokolády. Každý druh čokolády obsahuje jiné množství theobrominu a každý pes snese odlišné množství této látky v těle.

Jaké jsou projevy otravy?

Pokud váš pejsek snědl větší množství čokolády, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Obecně se uvádí, že čokoláda o hmotnosti 25g může otrávit dvacetikilového pejska. Prvními příznaky otravy je nevolnost, zvracení a průjem. Neměli bychom se snažit pejska léčit doma, protože pokročilá fáze otravy ohrožuje život. Závažnými projevy jsou svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, vnitřní krvácení nebo infarkt.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení