Pomoc, můj pes je alergik

Alergie představuje různé spektrum zdravotních potíží, které se nevyhýbají ani našim čtyřnohým miláčkům. Ať už se jedná o potravinovou alergii, alergii na pyl nebo na různé chemické prostředky, projevy jsou velice nepříjemné a pejska v mnohém omezují. Jak pečovat o pejska alergika a jak se co možná nejlépe vyhnout potížím?

Nejčastější projevy alergie

Rozpoznat alergii na samém počátku není zrovna jednoduché. Mnohdy se snažíme hledat příčiny jinde, a nezřídka musíme vyhledat radu odborníka. Alergie představuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na určitý podnět. Typickým projevem, se kterým se potýká každý alergický pejsek, je úmorné svědění kůže. Pejsek se neustále škrábe, důsledkem čehož často dochází k lokálním zánětům kůže. Nejčastěji se svědění projevuje v meziprstí, na hlavě, na krku, na uších a na břiše.

pes je alerigcký

Potravinová alergie

Tento typ alergie je v mnoha směrech specifický a přijít na kloub tomu, co alergii vyvolává je opravdový oříšek. Alergie na určitou potravinu se neprojevuje hned, uvádí se až po dvou letech přijímání alergenu. Kromě svědění kůže se u pejska vyskytují trávící potíže, průjmy, zvracení, zarudlá kůže s postupnou ztrátou srsti. Mezi nejčastější potravinové alergeny patří bílkovina kravského mléka, hovězí maso, ryby, vejce, obiloviny, průmyslově vyráběná krmiva. Naprosto důležité je nastavit přísný dietní režim, kdy z potravy musíme daný alergen zcela vyloučit. Chovatelé mohou pejsky krmit hypoalergenními granulemi nebo připravovat krmivo doma. To je však náročné nejen na čas, ale i na finanční rozpočet.

Alergie na pyl

pylovou alergií se u psů nesetkáváme tak často, jako u lidí, ale přesto se u některých pejsků zdravotní problémy s příchodem jara začínají objevovat. Venčit takového pejska na louce, v parku i na zahradě může být velice nepříjemné, mnohdy nemožné. Mezi nejčastější projevy patří kromě úporného drbání a svědění kůže také pálení v očích a kýchání. V první řadě je nutné omezit kontakt s alergenem. V případě pylové i jiné alergie, je nutná návštěva veterináře, který může pejskům předepsat vhodná antihistaminika i kortikoidy a antibiotika v případě rozsáhlých kožních projevů.