Jaké vitamíny jsou pro pejska nejvhodnější?

Správná a především vyvážená strava je základem správného růstu a vývoje našich psích miláčků. Velice důležitými složkami jsou nejen bílkoviny, cukry a tuky, ale neměli bychom zapomínat také na přísun vitaminů.

Pozor na správný přísun vitaminů

Vitaminy jsou látky, které nejsou zdrojem energie, ale výrazně ovlivňují zdravý vývoj každého pejska. V průmyslově vyráběných krmivech je dodržován správný poměr vitaminů a našich pejskům nemusíme dodávat vitaminy v žádné jiné formě. Pokud však pejska krmíme přirozenou potravou, je potřeba zabezpečit přísun vitaminů jinou cestou. Obsah vitaminů v krmivu je ovlivněn zpracováním a nevhodným skladováním. Ideální je proto pejska krmit čerstvou stravou.

vitaminy

Vitaminy rozpustné v tucích

Do skupiny vitaminů rozpustných v tucích patří vitamin A, D, K a E. Aby tyto vitaminy mohly být co nejlépe absorbovány, je zapotřebí dbát na dostatečné množství tuků v potravě. Jedná se o vitaminy, které si tělo ukládá do zásoby, proto se jejich nedostatek projeví až po delší době. Jejich přebytek je považován za toxický a výrazně narušuje funkci některých orgánů, zejména jater.

Vitamin A – důležitý vitamin pro růst, zrak a funkci pokožky

Vitamin D – důležitý pro správný vývoj kostí a udržení vyvážené hladiny vápníku v krvi

Vitamin E – důležitý vitamin pro správnou funkci buněk

Vitamin K – důležitý vitamin pro správnou srážlivost krve

Vitaminy rozpustné ve vodě

Tělo není schopno uchovávat tuto skupinu vitaminů do zásoby. Jejich nedostatek se proto projeví mnohem dříve. Toxicita těchto vitaminů je poměrně nízká, protože dochází k jejich snadnému vylučování.

Vitaminy skupiny B – důležité vitaminy pro enzymatické procesy probíhajících v buňkách.  Nedostatek vitaminu skupiny B se projeví celkově špatným stavem organismu – ztráta chuti k jídlu, slabost.

Vitamin C – důležité pro enzymatické procesy, zvyšování obranyschopnosti, prevence infekčních onemocnění.

Avitaminóza

Pokud není dodržena správná denní dávka přísunu vitaminů, hrozí našim pejskům stav nazvaný avitaminóza. Jedná se o absolutní deficit vitaminů způsobených absencí v potravě nebo nesprávným využitím organismem.

close-up-of-dog-at-vet-clinic-6WUUWRF

Hypervitaminóza

Jedná se o stav, kdy je organismus takzvaně předávkován vitaminy. Nadměrné množství vitaminů je pro tělo toxické a nejvíce zatěžuje zejména játra a slinivku břišní.