Příchod psa do domácnosti s dalším zvířetem

Máte už jednoho zvířecího společníka a chtěli byste mu obstarat kamaráda? Někdy to bývá trochu složitější, ale se správným přístupem pořízení druhého psa  určitě zvládnete. Připravili jsme Vám několik tipů, které Vám k tomu pomohou.

  • Věnujte zvýšenou pozornost původnímu zvířetiPo příchodu nového psa převrátíte Vašemu současnému mazlíkovi život naruby. Nováček se rozkouká snadněji, než když původnímu pejskovi někdo naruší teritorium. Proto se věnujte víc Vašemu současnému zvířátku – můžete ho i trochu víc rozmazlit. Musí si spojit příchod nového chlupáče s pozitivními pocity, snadněji ho tak přijme.
  • Vyberte si takové zvíře, které se nejpravděpodobněji snese s Vaším domácímPokud chcete mít například dva psy v domácnosti, je vždycky lepší, když druhý pes nepřeroste toho prvního. Nové štěně a starý pes si tak lépe vymezí hranice a Vašeho prvního miláčka nebude stát ukočírování nového lumpa tolik sil. Také je vhodné vybírat zvířata do páru, psa k fence a naopak (musíte zvážit kastraci). Za úvahu stojí i povaha. Pokud je Váš starší pejsek klidný, určitě ocení parťáka, který bude spíš submisivní.
  • První setkání naplánujte na neutrální půděIdeálně Vám poslouží dvě klece, které dáte vedle sebe a zvířata tak budou pro první kontakt navzájem chráněná (případně použijte garáž nebo prádelnu, kam zavedete Vaše domácí zvíře a druhé sem donesete v kleci).
  • Vymezte pro obě zvířata vlastní prostorZejména ze začátku je důležité, aby mělo každé zvíře svoje útočiště, kam se bude moci schovat jen ono.
  • Pořiďte každému jeho vlastní věciHračky, misky na vodu, pelíšek – to vše by mělo mít každé zvíře svoje. I když se později mohou v jejich používání prostřídat.
  • Krmte je na oddělených místechAspoň na začátku určete každému pejskovi jeho vlastní prostor, kde bude dostávat žrádlo. Vyhnete se nevraživosti a možným rvačkám.