Psí plemena vhodná pro seniory

Když děti vylétnou z hnízda, domov náhle utichne a před námi je nová životní etapa. Aby život zůstal plný radosti, senioři si často pořizují pejsky, kteří jim dělají společnost a jsou věrnými kamarády. Veškerou péči přenášejí právě na tato chlupatá stvoření, která jim lásku několikanásobně oplácejí. Jaká plemena jsou vhodná právě pro seniory?

Podle čeho pejska vybírat?

Pokud si na stáří pořizujeme pejska, je nutné pečlivě zvážit, jaké možnosti máme. Samozřejmě limitujícím faktorem je fyzická kondice a celkové zdraví chovatele. Měli bychom brát v potaz, že na stáří nám fyzické síly ubývá a zřejmě nebudeme mít dostatek sil několikrát denně běhat za pejskem. Ideálním řešením jsou proto malá, nenáročná a méně temperamentní plemena. Zkrátka bychom si měli vybrat pejska snadno ovladatelného, učenlivého a inteligentního.

Psí plemena vhodná pro seniory - vsepropejska.cz (1)

Top 5 psích plemen pro seniory

  1. Francouzský buldoček

Pejsek patří mezi středně velká psí plemena. Je to pejsek veselé povahy, snadno vycvičitelný s krátkou srstí nenáročnou na péči.

  1. Bišonek

Ideální pejsek do bytu, který má rád pohodlí měkkého gauče. Je nenáročný na procházky. Jeho povaha je velice mírumilovná.

  1. Mopsík

Nejedná se o žádného psího sportovce, tudíž senioři nemusí mít strach, že je pejsek utahá na vodítku.

  1. Pudl

I přesto, že éra popularity tohoto psího plemena je již dávno za námi, stále je pudl velice oblíbeným pejskem, především u seniorů. Jedná se o pejska velice inteligentního, kterého se daří velice snadno a rychle vycvičit. Seniorům může pejsek posloužit i jako pejsek asistenční.

  1. Jorkšírský teriér

V dnešní době velice oblíbené plemeno. Protože se jedná o teriéra, je jeho povaha velice temperamentní. I přes jeho velikost se z pejska snadno stane dominantní člen rodiny. Z tohoto důvodu je potřeba základní, avšak důsledný výcvik.

Psí plemena vhodná pro seniory - vsepropejska.cz (2)

Když nechceme vychovávat štěně

Někteří senioři nemají sílu ani trpělivost vychovat pejska od štěňátka a raději dají přednost pejskovi, který už má takzvaně něco za sebou. Jednou z možností je pořídit si pejska z útulku. Můžeme tak pomoci pejskovi, který například ztratil majitele, najít nový domov. Zároveň tak dát druhou šanci pejskům, kteří touží po společnosti a domově. Seniorům se do rukou dostává pejsek staršího věku, již vyběhaný, který dokáže projevit lásku a vděk.