Tipy pro lepší vztah se psem

Každý chovatel má jistě velice silný vztah se svým psem. Jedná se o vztah plný důvěry, lásky a tolerance. Stejně tak, jako je tomu mezi námi lidmi, je třeba i o vztah s naším mazlíčkem pečovat. V opačném případě se do vztahu pomaličku vkrádá pocit odcizení, nezájmu, každý stojí na opačné straně propasti a vzdálenost mezi oběma je větší a větší.

happy-samoyed-dog-giving-paw-to-owner-outdoors-WA4D37K

Existují pravidla pro perfektní vztah?

Možná si kladete otázku, zda existují nějaká ověřená pravidla, kterými se ve vztahu řídit. Odpověď je jednoznačná – neexistují. A důvod? Každý z nás je osobnost, hlavou nám proudí osobitý tok myšlenek a naše povaha je dána osobitými charakterovými vlastnostmi. A stejně je tomu i u našich čtyřnohých miláčků. To co platí ve vztahu jednoho chovatele, neplatí ve vztahu chovatele druhého. Obecně však můžeme říci. I přesto však pro vás máme tipy, jak váš vztah s pejskem zocelit a osvěžit.

  1. Společné chvíle a zážitky

Co více nás může sblížit, než společně strávený čas? Zvláště pokud jej trávíme pro obě dvě strany příjemně. Co se takhle vydat na společnou procházku, nebo bezstarostně dovádět například s míčem?

a-australian-shepherd-dog-playing-frisbee-at-a-par-6BEF5D9

  1. Bez komunikace to nejde

Komunikace je základ, o tom není pochyb. Hned na začátku společného soužití je potřeba osvojit si základní povely, určit si hranice a zavést si oběma vyhovující režim. Zanedlouho si dokážete i z očí vyčíst myšlenky toho druhého.

  1. Poslušnost na prvním místě

Pejsek musí od první chvíle společného soužití s páníčkem jasně vědět, co může a nemůže. Pejskovi nesmíme ustupovat, ale jasně dát najevo, kdo je tady pánem. Samozřejmostí jsou také základní povely, kterým pejska učíme již od štěněčího věku.

  1. Hrajte si a dovádějte

Občas je potřeba si trochu oddychnout a místo precizního tréninku a drilu si jen tak bezstarostně hrát a dovádět.  Každý pejsek má jistě svoji oblíbenou hračku v podobě gumového míčku, přetahovací hračky nebo pískací kostičky. Udělejte svému psímu miláčkovi radost a do sbírky přidejte i některou interaktivní hračku na posílení psí inteligence.

happy-dog-playing-with-toy-ring-PUMPEYP

  1. Hlavně v klidu

Pejsek velice citlivě reaguje na změnu tónu vašeho hlasu. Křik a stres jsou spouštěcími faktory úzkosti a strachu, která může u pejsků vést k agresi.

  1. Snažte se pejskům porozumět

Z psího chování jsme často rozčarovaní. Máme pocit, že našim chlupáčům nerozumíme a v jejich projevech se zkrátka nevyznáme. Pejska nejlépe poznáme, pokud si všímáme reakcí na dané podněty. Snadno pak rozpoznáme, kdy je pejsek opravdu šťastný, kdy je úzkostný a kdy má z něčeho strach.

portrait-of-a-young-millennial-woman-or-girl-holdi-H4N3UF8

  1. Fyzický kontakt je důležitý

I v dnešní uspěchané době je nutné se na chvíli zastavit a projevy své city, a to nejen vůči mazlíkům. Pejsek vám bude vděčný za každé podrbání za uchem, pohlazení a pomazlení.

  1. Chvalte a odměňujte

Dodejte pejskům pocit, že jsou nepostradatelní. Odměňte je pamlsky za každý, i ten sebemenší úspěch.

pomeranian-dog-lying-on-blanket-and-chewing-a-dog--WGU97BQ