7 důležitých informací o hárání fen

Estrální cyklus je odborný název pro hárání u fen. Jedná se o fázi reprodukčního cyklu, při němž je fena více svolnější k páření se psem. Během cyklu nejprve vzroste hladina estrogenu, poté dojde k jejímu prudkému snížení a z vaječníků se uvolní zralé vejce. Ideální doba pro kastraci fenky je před jejím prvním háráním.

pexels-photo-5482637-2

1. Kdy fena začíná hárat?

První hárání se obvykle vyskytuje mezi 6 až 24 měsícem života feny. U menších psích plemen se obvykle vyskytuje dříve než u velkých psích plemen.

2. Jak často fena hárá?

Hárání se u jednotlivých plemen může lišit. Nicméně nevykastrovaná fena obvykle hárá dvakrát ročně, přibližně každých šest měsíců.

3. Jak dlouho trvá reprodukční cyklus?

Jde o proměnlivou dobu, zhruba 18 dní. Fenka ovšem projevuje zájem o psa pouze polovinu této doby.

4. Jak poznat, že Vaše fena hárá?

Během hárání je fena nervoznější, snadno se rozptýlí a může být více ostražitější než obvykle. Dalším příznakem může být častější močení. S největší pravděpodobností si všimnete změn v jejím chování, je to způsobeno díky rozladěným hormonům. Fena připravená k chovu zahajuje sexuální zájem o psa, tak, že se přiblíží a zvedne zadní končetiny směrem ke psovi, odkloní ocas na jednu stranu a napne zadní nohy. Zpočátku je vaginální výtok krvavě zbarven a vulva oteklá.  Ke snížení vaginálního výtoku a jeho slámovému zbarvení dochází v okamžik, kdy je fena přístupná psovi.

pexels-photo-1407718

5. Jak se zbavit hárání?

U fen se doporučuje jejich kastrace. Jednak vyřeší nechtěnému zabřeznutí, ale také její provedení zvýší ochranu před rakovinou prsu a chorobami spojené s reprodukčním systémem.

6.  Kdy fenu kastrovat?

Dle veterinářů je možné provést kastraci ve dvou měsících jejího života. Nicméně nejlepší řešením je konzultace s veterinářem, který poskytne konkrétní doporučení zákroku.

7. Proč kastrovat fenu?

Jak je zmíněno v odpovědi u otázky č. 5, kastrace vyřeší problém nechtěného zabřeznutí. Určitě každý z Vás zná případy opuštěných a toulajících se pejsků bez páníčků, bez lásky a péče. V těch lepších případech skončí v útulcích. Také je prokázáno,že  u fen kastrovaných před prvním reprodukčním cyklem se snižuje riziko nádoru mléčných žláz. V případě, že plánujete mít fenku na chov, doporučují se hárací kalhotky, které zabrání nechtěným flíčkům na nábytku, ale především zajistí pohodlí fenečce při jejích dnech.

H%C3%A1rac%C3%AD%20kalhotky%20pro%20psy