Hárání a vše kolem něj

Zdraví a sexualita

Péče o psa je komplexní záležitost, která zahrnuje nejen správné krmení, koupání a česání, ale také důležité aspekty zdraví a sexuality psů. Pokud právě zvažujete pořízení psa nebo jste si již pejska pořídili, je klíčové porozumět, co přináší jednotlivá období psího věku, zejména pak období reprodukce. Vědomosti o plodném věku psa, kdy dochází k rozmnožování, jsou pro každého majitele nezbytné.

kalhotky-3

První hárání: Co očekávat?

První hárání, známé také jako říje, se nejčastěji objevuje mezi sedmým a patnáctým měsícem věku fenky. U větších plemen může toto období nastat později ve srovnání s menšími plemeny. Je důležité pochopit, že i první říje může být plodná, což může být vzhledem k věku psí slečny nežádoucí. Toto období může být pro samotnou fenku i jejího majitele velmi náročné, jelikož se fenka může cítit zmatená a může vykazovat mrzuté, neklidné a smutné chování. Vzhledem k tomu, že hárání se typicky vyskytuje dvakrát ročně, nejčastěji na jaře a na podzim, je důležité být na tato období připraven.

Fyziologické a psychologické změny během hárání

Během hárání dochází ke změnám, které jsou zásadní nejen pro fyzický, ale i psychický stav fenky. Na začátku říje dochází k zduření zevních pohlavních orgánů a z těla se uvolňuje krví zbarvená tekutina, která signalizuje začátek reprodukčního cyklu. Během prvních dnů říje, které mohou trvat od 5 do 15 dnů, fenka obvykle odmítá veškeré nápadníky. Jakmile dojde v druhé části říje k výměně krvavé tekutiny za hlen signalizující ovulaci, fenka se stává připravenou k oplození. Toto je období, kdy je zvýšená pozornost majitele zcela nezbytná, jelikož fenka může začít aktivně vyhledávat psí společnost.

kalhotky-2

Péče o fenu během hárání: Praktické rady

Pro majitele je důležité poznat příznaky hárání a naučit fenku nosit hárací kalhotky. Tyto kalhotky nejen pomáhají udržet domácnost čistou, ale také chrání fenu během jejího zranitelného období. Je doporučeno, aby si fenka na hárací kalhotky zvykla co nejdříve, což usnadní péči o ni během hárání. Kalhotky pro psy jsou dostupné pro malé, střední i velké plemena a jsou neocenitelným pomocníkem pro každého, kdo má fenku.

Falešná březost a její řízení

Kromě běžných cyklů hárání se můžete setkat i s falešnou březostí, což je stav, kdy fenka vykazuje všechny znaky březosti, avšak není skutečně gravidní. Tento fenomén může zahrnovat změny chování, tvorbu hnízda nebo dokonce výrobu mléka. Falešná březost obvykle trvá několik týdnů a je důležité, aby majitelé věděli, jak správně pečovat o fenku běrend toto citlivé období, aby minimalizovali jakýkoli stres pro zvíře.

kalhotky-1