Hárání a vše kolem něj

Celková péče o psa zahrnuje nejen správné krmení, koupání, česání, ale i péči v oblasti zdraví a sexuality. Pokud se právě rozhodujete, nebo jste si již pořídili pejska, je dobré vědět, co s sebou přinášejí jednotlivá období psího věku. Zvláště důležitý je takzvaný plodný věk psa, kdy dochází k rozmnožování.

Období prvního hárání

První hárání neboli říje se objevuje nejčastěji mezi 7. a 15. měsícem věku fenky. U větších psích plemen toto období nastává o něco později v porovnání s menšími pejsky. Je potřeba si uvědomit, že i první říje může být plodná, avšak vzhledem k věku malé psí slečny nežádoucí. První hárání je pro samotnou fenku, i jejího páníčka, velice složitým obdobím plným smíšených pocitů. Fenka je z dosud nepoznaného stavu jako vyvedená z míry. Majitele může zaskočit mrzuté, neklidné a smutné chování psí kamarádky, která v tomto období vyžaduje pozornost člověka mnohem více než kdy jindy. Fenka vypadá nemocně, má teplý čumáček a může odmítat dříve oblíbené aktivity. Hárání se u fenky objevuje průměrně dvakrát do roka, nejčastěji na jaře a na podzim.

cute-dog-with-sweater-winter-LSZJQ3F

Hárání pod drobnohledem

Již víme, že hárání s sebou přináší obrovský zásah do psí psychiky, avšak tušíme, co se děje v těle fenky? Na počátku celého období říje dochází ke zduření zevních pohlavních orgánů. Z těla odchází krví zbarvená tekutina. Fenka začíná být takzvaně cítit a přitahuje pozornost pejsků ze širokého okolí. Během prvních 5 až 15 dnů fena neodbytné nápadníky odmítá. Zlom nastává v druhé části říje, kdy se krvavá tekutina mění v hlen signalizující ovulaci a fenka je tak připraven k oplození. V tomto období bychom se měli mít na pozoru a fenku důkladně hlídat, protože sama začíná vyhledávat psí společnost. Toto období trvá další 4 – 5 dní, po nichž hárání postupně odezní, ať už došlo ke krytí nebo ne.

Hárací kalhotky k období říje zkrátka patří

Již od první říje bychom měli fenku učit nosit hárací kalhotky. Čím dříve si fenka zvykne, tím méně starostí budeme mít i my. Během hárání dochází k ušpinění celého okolí, ve kterém se hárající fenka pohybuje. V případě, kdy s námi fenka žije v bytě, jsou hárací kalhotky velkým pomocníkem. Vhodné jsou pro malé, střední i velké psy. 

Hárací kalhotky pro psy

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení