Hárání a vše kolem něj

Celková péče o psa zahrnuje nejen správné krmení, koupání, česání, ale i péči v oblasti zdraví a sexuality. Pokud se právě rozhodujete, nebo jste si již pořídili pejska, je dobré vědět, co s sebou přinášejí jednotlivá období psího věku. Zvláště důležitý je takzvaný plodný věk psa, kdy dochází k rozmnožování.

Období prvního hárání

První hárání neboli říje se objevuje nejčastěji mezi 7. a 15. měsícem věku fenky. U větších psích plemen toto období nastává o něco později v porovnání s menšími pejsky. Je potřeba si uvědomit, že i první říje může být plodná, avšak vzhledem k věku malé psí slečny nežádoucí. První hárání je pro samotnou fenku, i jejího páníčka, velice složitým obdobím plným smíšených pocitů. Fenka je z dosud nepoznaného stavu jako vyvedená z míry. Majitele může zaskočit mrzuté, neklidné a smutné chování psí kamarádky, která v tomto období vyžaduje pozornost člověka mnohem více než kdy jindy. Fenka vypadá nemocně, má teplý čumáček a může odmítat dříve oblíbené aktivity. Hárání se u fenky objevuje průměrně dvakrát do roka, nejčastěji na jaře a na podzim.

cute-dog-with-sweater-winter-LSZJQ3F

Hárání pod drobnohledem

Již víme, že hárání s sebou přináší obrovský zásah do psí psychiky, avšak tušíme, co se děje v těle fenky? Na počátku celého období říje dochází ke zduření zevních pohlavních orgánů. Z těla odchází krví zbarvená tekutina. Fenka začíná být takzvaně cítit a přitahuje pozornost pejsků ze širokého okolí. Během prvních 5 až 15 dnů fena neodbytné nápadníky odmítá. Zlom nastává v druhé části říje, kdy se krvavá tekutina mění v hlen signalizující ovulaci a fenka je tak připraven k oplození. V tomto období bychom se měli mít na pozoru a fenku důkladně hlídat, protože sama začíná vyhledávat psí společnost. Toto období trvá další 4 – 5 dní, po nichž hárání postupně odezní, ať už došlo ke krytí nebo ne.

Hárací kalhotky k období říje zkrátka patří

Již od první říje bychom měli fenku učit nosit hárací kalhotky. Čím dříve si fenka zvykne, tím méně starostí budeme mít i my. Během hárání dochází k ušpinění celého okolí, ve kterém se hárající fenka pohybuje. V případě, kdy s námi fenka žije v bytě, jsou hárací kalhotky velkým pomocníkem. Vhodné jsou pro malé, střední i velké psy. 

Hárací kalhotky pro psy