Vánoční dárky se slevou až 20%. Nakoupit se slevou.

Jaké je skutečné stáří vašeho psa?

Zajímá vás, jak starý je váš pejsek v porovnání s člověkem. Doposud jste se možná řídili pravidlem, které přirovnává jeden psí rok života k sedmi letům lidského věku. Tímto způsobem jste si snadno vypočítali, zda je váš čtyřnohý přítel puberťák nebo již senior. Následující článek vám však ukáže, že pravidlo sedmi let nelze uplatnit obecně u všech psích plemen. Roli hraje především velikost psa a jeho genetická vybavenost.

Pes versus člověk

Hlavní rozdíl lze spatřit v dosažení plodného věku. Zatímco pes je schopen rozmnožování již v jednom roce života, u člověka je tomu o několik let později. V jednom roce života tedy pes dosáhne dospělosti a je možné jej přirovnat k šestnácti letům lidského věku. V porovnání s člověkem se pes dožívá výrazně nižšího věku.

Pravidlo výpočtu psího věku

Přesný manuál pro výpočet skutečného stáří vašeho pejska prakticky neexistuje, protože každý pejsek je jiný, a to dokonce i v rámci plemene. První rok pejska je tedy roven šestnácti letům lidského věku a každý další rok psího života odpovídá čtyřem až sedmi letům. Z níže uvedeného přehledu jasně vyplývá, že rychleji stárnou větší psí plemena.

Psí věk

Lidský věk

velká psí plemena

střední psí plemena

malá psí plemena

1

16 16

16

2

23 21

20

3

30 26

24

4

37 31

28

5

44 37

32

6 51 43

36