Jak naučit psa aportovat?

Aportování je velice oblíbenou aktivitou u každého pejska. Každý chlupáč rád běhá za hozeným míčkem či jinou zajímavou hračkou. Pravdou však je, že ne každý pejsek je schopen hozenou věc přinést zpět páníčkovi. Při výuce aportování musíme být trpěliví a ve výcviku nepolevit. Jak správně na to?

Vzbuďte v pejskovi zájem

Pro výuku aportování zvolte hračku, klacík či jinou věc, kterou je možné pohodlně uchopit. Nejprve si s pejskem hrajtea vzbuďte u něj zájem o danou věc. Pokud se pejsek pro hru nadchne a začne se s vámi o předmět přetahovat, hoďte ji do dálky a zavolejte důrazně APORT.

Jasný povel – ke mně

Pokud pejsek běží za aportovanou věcí, uchopí ji do tlamy, je nutné opakovat důrazně povel ,,ke mně‘‘. Je jasné, že napoprvé váš pejsek nebude vědět, která bije, ale soustavné opakování přináší ovoce.

Ideální metoda se šňůrkou

Pro prvotní výuku aportování jistě oceníte obyčejnou šňůrku nebo provázek, na který aportovaný předmět uvážete. Po jeho vhození vyčkejte, dokud pejsek předmět neuchopí do tlamy. Poté za šňůrku lehce tahejte směrem k sobě. Opakujte několikrát, a poté zkuste věc odvázat.

Pomalými krůčky k dokonalosti

Pokud učíte pejska aportovat z důvodu zkoušky nebo jen tak pro zábavu, je nutné tento cvik doslova vymazlit. Správné aportování začíná z pozice sedu, a proto je nutné pejska naučit na povel ,,sedni‘‘.

Nezapomeňte na odměnu

Základem efektivní výuky je správná motivace a odměna. Za každý sebemenší pokrok nezapomínejte pejska odměnit jeho oblíbeným pamlskem, hlasem a pohlazením.