Jak naučit psa zvládat samotu?

Kvůli pracovním povinnostem jsme každý den nuceni nechávat naše pejsky doma samotné. Pokud je pejsek na samotu zvyklý, není v tom žádný problém. Pořádnou neplechu ale dokáže udělat takový pejsek, který odloučení od páníčka snáší těžce, nudí se a dává to patřičně najevo. Nezřídka si tak musíme vyslechnout stížnosti od sousedů, popřípadě uklízet dosti zaneřáděný byt. Jak tedy pejska naučit zvládat samotu?

První pravidlo – buďte tvrdí!

Pokud chceme pejska naučit určitému dennímu režimu, je nutné začít hned u štěněte. Je potřeba, aby byl chovatel neoblomný a nenechal se zmást smutnýma psíma očima. Velice snadno tak můžeme z našich čtyřnohých kamarádů udělat doslova závisláky, kteří nezvládnou jakékoliv odloučení.

Chce to trpělivost a čas

Ideálním způsobem, jak začít pejska učit zvládat samotu, je postupovat po malých krůčcích. První doba odloučení by neměla být příliš dlouhá, abychom u pejska nevypěstovali strach a zbytečný stres. Nejdříve odcházejte pouze na dobu nezbytně nutnoua vždy dejte psovi jasný povel, že má chvíli zůstat sám. Velice vám pomůže, když se naučíte nebýt se svým novým kamarádem v neustálém kontaktu. Naučte se soustředit se na své povinnosti, zavírejte za sebou dveře, pokud jdete do koupelny či na toaletu.

Vytvořte pejskům rozmanité prostředí

Pokud má pejsek zvládat samotu, je nutné, aby měl připravený svůj pelíšek, který představuje pejskovo teritorium. Pro zkrácení dlouhé chvíle bychom měli pejskům pořídit hračky, či jiné pamlsky, pomocí kterých se pejsek snadno zabaví. Samozřejmostí je také přístup k čisté vodě a jídlu, pokud odcházíme na delší dobu.

Dodržujte denní režim

Odborníci radí, aby pejsek nezůstával o samotě déle než osm hodin. Pokud odcházíme do práce, měli bychom pejskovi věnovat dostatečnou pozornost. Pejsek musí být dostatečně vyvenčený, vybavený zásobou vody a krmení. Před odchodem se s pejskem krátce pomazlete a pokynem ,,místo,, mu dejte jasně najevo, že odcházíte. Podobně si zorganizujte čas i po návratu z práce. Pejska nejprve vyvenčete, zkontrolujte, zda mu něco nechybí, pomazlete se spolu a dále se věnujte vlastním záležitostem. Obdobně naučte i své děti, aby si pejska stále nevšímali, že i váš chlupáč potřebuje čas pro sebe.