Jak naučit psa zvládat samotu?

Čekají Vás neodkladné povinnosti mimo domov a přemýšlíte, jak Váš mazlíček zvládne odloučení? To zná snad každý chovatel. Kvůli pracovním nebo jiným povinnostem jsme nuceni nechávat naše pejsky doma samotné. Pokud je na to pes připraven a už si na samotu zvykl, je to v pořádku. Ale co takový pes, kterému je smutno a samotnému se to doma nelíbí? Pes, jenž snáší odloučení od páníčka hůře, dokáže doma udělat pořádnou neplechu. Svou nespokojenost dokáže dát najevo štěkáním, kňučením nebo třeba okousaným nábytkem. V tomto případě to tíží nejen nás, ale i podrážděné sousedy, od kterých uslyšíme nejednu stížnost. Jak tedy pejska naučit zvládat samotu?

Jak naučit psa zvládat samotu (3)

Chce to trpělivost a čas

Začít učit psa na daný režim je nejjednodušší a nejlepší již od štěněte. Starší pes si vyžádá více trpělivosti. Začněte po malých krůčcích. Nejprve nechte pejska doma jen pár minut a postupně čas prodlužujte. Dejte si ale pozor, ať doba odloučení není ihned příliš dlouhá. Můžete tak u psa vzbudit pocit strachu a vyvolat zbytečný stres. Při odchodu dejte psovi jasný povel, aby pochopil, že odcházíte. Být sám a nebát se je pro většinu psů velice obtížný úkol. Pokud při výchově budete trpělivý a s láskou psa naučíte zvládat odloučení, zajisté budete po příchodu domů odměněni rozkošným psím přivítáním a neokousaným nábytkem. 

Vytvořte pejskům příjemné prostředí, kde zaženou nudu

Pokud má pejsek zvládat samotu, je nutné, aby měl dostatečně připravené své místečko v podobě pelíšku. Pelíšek pro psa představuje jeho vlastní teritorium, kde se cítí bezpečně. Pro zkrácení dlouhé chvíle pořiďte pejskovi hračky a pamlsky na okusování. Hračka na pamlsky pejska zabaví a zároveň ho odmění delikatesou, kterou do hračky ukryjete. Čas tak uteče rychleji a příjemněji. Samozřejmost tvoří dostatečný přístup k čisté vodě a jídlu, pokud odcházíme na delší dobu.

Pomoci Vám může i speciální difuzér. Jde o přípravek, jenž snižuje stres a psy udržuje v klidu. Používá se při nadměrném štěkání (tip: přečtětě si také náš článek: jak odnaučit psa nadměrnému štěkání), úzkosti z odloučení, při bouřce, nežádoucímu chování psa nebo také během ohňostrojů. Difuzér pro psa no stress pomáhá psům adaptovat se v nepříjemných situacích. Vyzkoušet můžete také účinné přípravky proti okusování a další odpuzovače.

Jak naučit psa zvládat samotu

Dodržujte denní režim

Odborníci radí, aby pejsek nezůstával o samotě déle než osm hodin. Pokud odcházíme do práce, měli bychom pejskovi věnovat dostatečnou pozornost. Pejsek musí být dostatečně vyvenčený, vybavený zásobou vody a krmením. Před odchodem se s pejskem krátce pomazlete a pokynem např. „na místo,, mu dejte jasně najevo, že odcházíte. Podobně si zorganizujte čas i po návratu z práce. Pejska nejprve vyvenčete, zkontrolujte, zda mu něco nechybí, pomazlete se spolu a dále se věnujte vlastním záležitostem. Obdobně naučte i své děti, aby si pejska stále nevšímali. Přece i váš chlupáč potřebuje čas pro sebe!

Jak naučit psa zvládat samotu (2)(1)