Jak naučit psa zvládat samotu?

Čekají Vás neodkladné povinnosti mimo domov a přemýšlíte, jak Váš mazlíček zvládne odloučení? To zná snad každý chovatel. Kvůli pracovním nebo jiným povinnostem jsme nuceni nechávat naše pejsky doma samotné. Pokud je na to pes připraven a už si na samotu zvykl, je to v pořádku. Ale co takový pes, kterému je smutno a samotnému se to doma nelíbí? Pes, jenž snáší odloučení od páníčka hůře, dokáže doma udělat pořádnou neplechu. Svou nespokojenost dokáže dát najevo štěkáním, kňučením nebo třeba okousaným nábytkem. V tomto případě to tíží nejen nás, ale i podrážděné sousedy, od kterých uslyšíme nejednu stížnost. Jak tedy pejska naučit zvládat samotu?

Jak naučit psa zvládat samotu (3)

Chce to trpělivost a čas

Začít učit psa na daný režim je nejjednodušší a nejlepší již od štěněte. Starší pes si vyžádá více trpělivosti. Začněte po malých krůčcích. Nejprve nechte pejska doma jen pár minut a postupně čas prodlužujte. Dejte si ale pozor, ať doba odloučení není ihned příliš dlouhá. Můžete tak u psa vzbudit pocit strachu a vyvolat zbytečný stres. Při odchodu dejte psovi jasný povel, aby pochopil, že odcházíte. Být sám a nebát se je pro většinu psů velice obtížný úkol. Pokud při výchově budete trpělivý a s láskou psa naučíte zvládat odloučení, zajisté budete po příchodu domů odměněni rozkošným psím přivítáním a neokousaným nábytkem.

Vytvořte pejskům příjemné prostředí, kde zaženou nudu

Pokud má pejsek zvládat samotu, je nutné, aby měl dostatečně připravené své místečko v podobě pelíšku. Pelíšek pro psa představuje jeho vlastní teritorium, kde se cítí bezpečně. Pro zkrácení dlouhé chvíle pořiďte pejskovi hračky a pamlsky na okusování. Hračka na pamlsky pejska zabaví a zároveň ho odmění delikatesou, kterou do hračky ukryjete. Čas tak uteče rychleji a příjemněji. Samozřejmost tvoří dostatečný přístup k čisté vodě a jídlu, pokud odcházíme na delší dobu.

Pomoci Vám může i speciální difuzér. Jde o přípravek, jenž snižuje stres a psy udržuje v klidu. Používá se při nadměrném štěkání, úzkosti z odloučení, při bouřce, nežádoucímu chování psa nebo také během ohňostrojů. Difuzér pro psa no stress pomáhá psům adaptovat se v nepříjemných situacích.

Jak naučit psa zvládat samotu

Dodržujte denní režim

Odborníci radí, aby pejsek nezůstával o samotě déle než osm hodin. Pokud odcházíme do práce, měli bychom pejskovi věnovat dostatečnou pozornost. Pejsek musí být dostatečně vyvenčený, vybavený zásobou vody a krmením. Před odchodem se s pejskem krátce pomazlete a pokynem např. „na místo,, mu dejte jasně najevo, že odcházíte. Podobně si zorganizujte čas i po návratu z práce. Pejska nejprve vyvenčete, zkontrolujte, zda mu něco nechybí, pomazlete se spolu a dále se věnujte vlastním záležitostem. Obdobně naučte i své děti, aby si pejska stále nevšímali. Přece i váš chlupáč potřebuje čas pro sebe!

Jak naučit psa zvládat samotu (2)(1)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení