Jak psa účinně zbavit blech?

I když se o psí srst staráte se vší parádou, občas se stane, že kožíšek vašeho čtyřnohého miláčka osídlí nevítaní hosté v podobě klíšťat nebo blech. Stále se drbající pejsek se necítí být v pohodě a přítomnost těchto parazitů ho znepokojuje. Jak účinně zbavit pejska blech a navrátit mu opět bezchybně krásnou, hebkou a zdravou srst?

Rychlá likvidace je základ

Blecha psí se nevyskytuje pouze v srsti psů, ale při větším přemnožení doslova vlezou i na vás a mohou vám zamořit byt. S likvidací těchto parazitů bychom proto neměli příliš dlouho otálet. Zatímco dospělá blecha se drží svého hostitele, vajíčka jsou vysévána po celém okolí. Důvodem proč se jich co nejdříve zbavit může být i nebezpečná lymská borelióza nebo encefalitida.

Je to blecha?

Zda se jedná o blechy nebo ne, poznáte zcela jednoznačně. Pejsek je velice neklidný, drbe se a kouše si kůži. Blechy jsou nejčastěji zbarvené do hnědé, červené nebo černé barvy. Dospělí jedinci měří asi 7 mm a nejčastěji se vyskytujína hlavě nebo podél páteře. Jasným znakem přítomnosti blech je i rozškrábané místo nad ocasem.

Které přípravky použít?

S blechami můžete účinně bojovat pomocí šamponů nebo antiparazitních pipet. Existují přípravky, které blechy odpuzují, jiné blechy přímo zabíjejí. To znamená, že využitím některých antiparazitních přípravků můžete pejsky preventivně chránit a minimalizovat riziko napadení. Nejčastěji chovatelé používají šampony, které však nepředstavují jediné řešení. Vedle šamponu je možné použít také antiparazitní pudr, který však musíme pečlivě aplikovat, aby se dostal nejen na chlupy, ale přímo na srst. Jako další možnost ochrany se vyžívá takzvaný spot on neboli pipeta, která se aplikuje nejčastěji za krk a pejska chrání po dobu asi jednoho měsíce.