Jak si vybrat psa z útulku?

Když si chcete domů přivést dospělého čtyřnohého společníka, pes z útulku představuje nejlepší volbu. Vděčné stvoření Vám bude záchranu mnohonásobně vracet. Radami v tomto článku Vám pomůžeme s tím,  abyste své volby nemuseli litovat.

Se psem se seznamte

Než najde adoptovaný pes z útulku své místo u Vás doma, věnujte chvíli jeho poznávání. Na některé psy působí prostředí útulku negativně a mimo jeho zdi hned ožívají, proto si ho nejdřív vezměte ven z kotce, dejte mu čas, aby si zvykl, a potom zkuste jít na procházku. Všímejte si:

 • Mimo kotec
  • Vyjděte ven: u nepřátelského psa se projeví jeden nebo více těchto znaků: zamrzne na místě, vrčí, jde od Vás pryč nebo se mu ježí chlupy na hřbetě. Přátelský pes se projevuje olíznutím Vaší ruky, točením dokola, vrtěním ocasem, má uvolněnou a otevřenou tlamu s jazykem venku.
  • Vezměte jej na klidnější místo: Věnuje Vám pozornost? Stejně jako lidé preferují určitý typ lidí, psi to mají stejně. Útulek může působit rušivě, ale když se o Vás pes po pár minutách začne zajímat, jste na dobré cestě.
  • Reakce na poplácání: pokud bude pes po Vašem doteku projevovat radost, jde o ideální stav. Ustrašený nebo vrčící pes se ještě může srovnat, ale bude Vás to stát úsilí.
 • Při venčení
  • Styl chůze: tahá nebo skáče? Nebojte se, jde jen o pozitivní reakci na venčení. Trocha výcviku toto chování rychle odstraní.
  • Chování vůči okolí: vrčí nebo štěká na ostatní lidi, psy, auta? Pravděpodobně má za sebou špatnou zkušenost. Takový pes je lepší pro zkušenější chovatele, kteří jej dokážou zvládnout vycvičit. Schovává se, nechce chodit? Jde o plachého psa, který se pod správným vedením může srovnat. Musíte ale počítat s rizikem, že takový pes po Vás může ze začátku chňapnout nebo Vás kousne.

Zjistěte si podstatné informace

U každého pejska, který se Vám bude líbit, se zeptejte:

 • Proč je v útulku?

Důvod umístění nemusí mít nic společného se psem samotným – majitelé se ho museli vzdát kvůli stěhování nebo třeba zemřeli. Problémy s chováním psa mohou souviset se špatným zacházením a dají se trpělivým přístupem zcela odstranit.

 • Má nějaká zdravotní omezení?

Zdravotní komplikace se mohou objevit u jakéhokoli psa. Ale pokud už vybraný pejsek něčím trpí, nákladům za veterinární ošetření se nevyhnete.