Jak se připravit na příchod štěněte?

Konečně jste si vybrali toho pravého pejska a za chvíli zamíří k Vám domů? Aby se u Vás cítil pohodlně a nic mu nechybělo, potřebuje každý pejsek základní výbavu. Zverimexy jsou přeplněné spoustou věcí, které možná ani nevyužijete. Proto si hlavně pro začátky sepište seznam toho, bez čeho se Váš nový miláček neobejde. Přinášíme Vám malou nápovědu.

Obojek a vodítko

Pejsek se bez svého obojku a vodítka neobejde už první den, kdy přijde domů. Navíc čím dřív si na ně zvykne, tím menší problémy s nimi bude v budoucnu mít. Navíc na obojek musíte umístit povinnou psí známku, kterou je dobré doplnit Vašimi kontaktními údaji pro případ zaběhnutí. Identifikaci si můžete usnadnit i mikročipem, o který požádejte svého veterináře. 

616

Klec a pelech

Pro nezbedná štěňata, ale i nervóznější psy z útulku, je vhodná klec nebo aspoň dětská dvířka. Ta zabrání, aby pes pobíhal po celém domově. Ve své kleci se pejsci cítí útulně. Nejšťastnější jsou, mají-li u sebe oblíbenou hračku, něco měkkého a třeba i Vaši starou mikinu.

Pelech je v prvních měsících života pro štěně velmi podstatný. Pro dospělého psa představuje bezpečné útočiště, kde může nerušeně spát. Psí postýlka musí být měkká a dostatečně teplá. Psi nejraději spí ve Vaší blízkosti, ale zároveň na místech, kde se cítí chráněný. Proto je možné, že ze začátku budete muset pelíšek za psem chvíli stěhovat.

Žrádlo a misky

Neobejdete se ani bez oddělených misek na vodu a na žrádlo. Vybírejte je s ohledem na stavbu kostí psa (např. pro psy s plochým čumákem jsou lepší mělké a pro ty s dlouhýma ušima vyšší misky, ve kterých si nevymáchají půlku hlavy). Každý materiál má své výhody a nevýhody, k těm nejodolnějším a nejstabilnějším patří nerezové a keramické misky.

Kromě žrádla, které Vám doporučí chovatel nebo veterinář (případně si nechte poradit ve zverimexu), nezapomeňte ani na pamlsky. Pejsek bude hned od začátku vědět, že má nárok na svoje pochoutky a nebude (aspoň ne tolik) žebrat o ty Vaše.

58-2

Hračky a péče

Všichni psi si potřebují hrát a u štěňat to platí dvojnásobně. Ze začátku vyzkoušejte několik základních druhů hraček a až poté mu pořiďte další. Vhodné hračky dokáží zabránit nežádoucímu chování, jako je okusování nábytku nebo ničení Vaší zahrady. 

Při česání a koupání jsou pejsci ochotní spolupracovat, ale musíte je k tomu vést co nejdřív. Sežeňte si proto odpovídající kartáč, šampón a zkuste to i se psím kartáčkem na zuby.

Jak se připravit na příchod štěněte - vsepropejska.cz