Je lepší si pořídit psa nebo fenu?

Pohlaví Vašeho nového pejska hraje při rozhodování také velkou roli. Fena nebo pes mohou mít totiž odlišné povahy i potřebu péče. Důležitým faktorem je také to, jestli pejska necháte vykastrovat nebo ne.

Někdo věří, že fena je méně agresivnější než pes, který je naopak hravější. I když žádná studie nedokazuje, že tomu tak opravdu je, některé rysy u daného pohlaví stejně nepřestáváme pozorovat. Proto při volbě, jestli pro vás bude lepší pes nebo fena, můžete vycházet z obecných předpokladů. Vždy ale nezapomeňte zohlednit i rasu a prostředí, odkud pes pochází.

Když si vezmete fenu

Feny jsou obecně menší a mají vstřícnější povahu. Někteří chovatelé doporučují feny k malým dětem, protože si k nim jako samice dokážou vytvořit mateřský instinkt a lépe je přijmou. Naproti tomu pes bude děti brát spíš jako parťáky.

Nechcete-li fenu na chov nebo pro výstavy a soutěže, je pro vás i pro ni nejlepším řešením kastrace. Ulevíte jí od problémů, jako je falešná březost nebo hárání. Samotné hárání ale není velkým problémem – krvácení představuje jen pár kapek a fenku si musíte v tomto období jen trochu víc hlídat před neodbytnými nápadníky. Kromě kastrace je dočasným řešením hormonální antikoncepce.

Domů přichází pan pes

Psi bývají obtížněji zvládnutelní než sfeny a přeborníci ve zmizení, je-li v okolí hárající fena. Stejně jako u fen i u psů dokáže toto  nežádoucí chování potlačit kastrace. Po ní navíc zkrotnou a bývají přítulnější.

Psi si často víc chrání své území, včetně lidí a zvířat, kteří s ním žijí. Mají spoustu energie a chtějí si víc hrát, s čímž souvisí větší odolnost než jakou disponují feny. Proto jsou vhodnější pro pracovní účely.

Jak se rozhodnout?

Pokud si vezmete štěňátko z dobrého chovu, pak mezi fenkou nebo psem není skoro žádný rozdíl. Chcete-li psa pro soutěžení, vhodnější je samec. Zatímco fena je samostatnější a bude Vám vyhovovat víc, jestli za sebou nechcete mít psí oddaný čumák na každém kroku. Máte už doma jednoho pejska a chcete mu dopřát parťáka? Pak je nejvhodnější je nový pes opačného pohlaví.