Jak uklidnit nervózního psa?

Co pes, to odlišná povaha. Někteří pejsci jsou pohodáři a téměř nic je nerozhází. Naopak jiní jsou povahou úzkostlivou a každý nový podnět je doslova vyvede z míry. Existuje spousta situací, kdy je potřeba pejska uklidnit a zmírnit jeho nervové napětí. Ať už se jedná například o jízdu autem, o koupání či stříhání nebo pobyt v nadměrném hluku, vždy jsou projevy nervozity totožné.

Jak poznám, že je pejsek nervózní?

Stres se u pejsků projevuje podobně jako u lidí. Pejsek má nutkání zalézt si na nějaké bezpečné místo, třese se, kňučí, nebo naopak štěká jako zběsilý. Pokud náš čtyřnohý miláček prochází nadměrnou stresovou situací, je potřeba počítat s celkovou změnou chování. Častý stres může způsobit zdravotní problémy nebo problémy chování, proto je potřeba vědět, jak pejska uklidnit a uchránit ho stresu.

dog-portrait-P9JRNFY-2

Jak uklidníme vynervovaného psa?

Nejjednodušším řešením by samozřejmě bylo pejska stresové situaci vůbec nevystavovat. Prakticky to však není možné a proto je dobré vědět, jak k nervóznímu pejskovi přistupovat.

  1. Třezalkový olej

U extrémně vystrašených pejsků je vhodné používat třezalkový olej v podobě dlouhodobější terapie. Třezalka tečkovaná se vyznačuje pozitivním vlivem na nervovou soustavu bez vedlejších účinků. Pejskům je vhodné vtírat malé množství oleje do oblasti třísel.

pet-owner-checking-the-hand-of-her-dog-NJALP2W-2

  1. Přírodní sedativa

Pokud váš pejsek nesnáší cestování a vy přesto potřebujete s pejskem odjet na dovolenou nebo k přátelům, je vhodné použít takzvaná přírodní sedativa, která pejskovi podáme bezprostředně před jízdou. Hlavními složkami zklidňujících přípravků je serotonin, který navozuje pocit spokojenosti, tryptofan neboli přírodní antidepresivum a v neposlední řadě L-tryptofan, jehož nedostatek způsobuje špatnou náladu, změnu chování a poruchy spánku.

  1. Zůstaňme v klidu

Velice důležitý je náš přístup k rozrušenému pejskovi. My sami bychom měli zůstat v klidu, na pejska promlouvat klidným a vyrovnaným hlasem.

  1. Odveďme pejskovu pozornost

Pokud potřebujeme pejska ošetřit nebo ho například zklidnit za bouřky, je dobré snažit se odvést jeho pozornost formou hry nebo pomocí pamlsků.

opraveny

  1. Prášky na uklidnění

Někdy nastane situace, kdy je možné pejska zklidnit pouze léčivy a prakticky ho na potřebnou dobu uspat. Nikdy bychom však sedativa neměli ordinovat sami, ale vždy bychom se měli poradit s veterinářem, který určí přesné množství léku dle velikosti a hmotnosti pejska.