První pomoc při bodnutí vosou a včelou

Víte, jak se zachovat, pokud vašeho pejska bodne vosa nebo včela? Při letních vycházkách to není nic neobvyklého. Z tohoto důvodu je dobré vědět, jak zmírnit účinky jedu, bolest a otok. Ne vždy je nutná urgentní návštěva lékaře. Nepříjemné bodnutí snadno ošetříme v pohodlí domova.

man-holding-paw-of-the-his-dog-PK9YMWV

Včelí bodnutí může pěkně potrápit

Mezi nejvíce ohroženou skupinu psů patří především štěňata, menší psí plemena a alergičtí pejsci. Větší psi snášejí bodnutí hmyzem poměrně dobře a mnohdy nevyžadují první pomoc. Protože pejsek je stvoření velice zvídavé, nezřídka se stává, že jej včela nebo vosa bodne do citlivých míst, jako je čumák, jazyk nebo hrtan. V takovém případě může být i jedno jediné bodnutí život ohrožující.

Když vosa nebo včela zaútočí

Pokud dojde k bodnutí vašeho psího miláčka, je potřeba rozlišit závažnost situace. Přirozenou reakcí je mírné zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu. Bezprostředně po bodnutí je třeba místo ošetřit chladným nebo octovým obkladem. Ke zmírnění prvotní reakce by mělo dojít asi za 4 hodiny. Postižené místo je také nutné zkontrolovat a zjistit, zda v ráně nezůstalo žihadlo. Pokud ano, je nutné jej neprodleně vytáhnout, nejlépe za použití pinzety. Zapomenuté žihadlo může způsobit infekci.

cute-golden-dog-lying-with-injured-paw-after-medic-45ZJAYR

Je váš pes alergický?

Jestliže byla vašemu pejskovi zjištěná alergie na včelí nebo vosí bodnutí, po předchozí poradě s lékařem je vhodné preventivně podat léky proti alergii (Dithiaden, Zirtec). Pokud se pejsek setkal s bodnutím poprvé, je nutné důkladně sledovat průběh reakce a v případě potřeby vyhledat veterináře.

Kdy neprodleně k lékaři?

Veterinární pomoc je nutné vyhledat tehdy, kdy pejskovi začne otékat tlama, víčka, uši a po těle se objeví vyrážka podobná kopřivce. Dalším důvodem vyhledání odborné pomoci je napadení rojem vos a včel, kdy se do těla dostává velké množství jedu.

bandaging-paw-3X9K9GK