Psí jídelníček, aneb kterým potravinám se raděj vyhnout

Psí jídelníček si jistě zaslouží naši pozornost a důslednost. Protože své čtyřnohé kamarády milujeme nadevše, měli bychom pečlivě vybírat, čím je budeme krmit. Každý pejsek je jiný, má jiné chutě a jiné požadavky na složení a pestrost stravy. Obecně však platí, že by měli pejsci dostávat speciální stravu bohatou na minerály a s přesně stanovenou výživovou hodnotou. Jedině potom může být náš pejsek silný a zdravý.

old-dog-pug-look-her-owner-ready-to-eat-a-green-ap-2021-08-29-21-22-47-utc

Potraviny, které by měly být tabu

Smutným očkám, které doslova žadoní o kousek jídla z našeho talíře, odolá málokdo. Měli bychom si však uvědomit, že existují potraviny, které můžou pejskům způsobit nemalé zdravotní potíže a v některých případech i smrt. Čemu se raději vyhnout a co na psí jídelníček vůbec nepatří?

Cibule a česnek

Pro člověka běžné a oblíbené potraviny, pro psa doslova jed. Právě takto působí česnek a cibule, které obsahují látku N-propyldisulfid. Tato látka narušuje činnost červených krvinek, způsobuje chudokrevnost, malátnost a dýchací potíže.

Ovoce obsahující jádra

Jadérka z jablek, hrušek nebo pecky třešní a meruněk obsahují kyanid, který se po opakovaném pozření hromadí v těle a uvolňuje se do krevního oběhu.

dog-eating-an-apple-fruit-2021-08-29-20-20-26-utc

Rajčata

Dozrávající rajčata obsahují poměrně vysoké množství toxického alkaloidu tomatinu. Zdravotní potíže spojené s předávkováním této látky se projevují zejména v oblasti trávení. Postižený pejsek vykazuje známky letargie, zvrací, trpí nadýmáním nebo naopak průjmy.

Játra

Pokud svému pejskovi často podáváte vařená játra, i v tomto případě byste se měli mít na pozoru. Při nadměrné konzumaci hrozí pejskovi předávkování vitaminem A. Pejsek potom trpí nechutenstvím a ztrácí na hmotnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení