Psí jídelníček, aneb kterým potravinám se raděj vyhnout

Psí jídelníček si jistě zaslouží naši pozornost a důslednost. Protože své čtyřnohé kamarády milujeme nadevše, měli bychom pečlivě vybírat, čím je budeme krmit. Každý pejsek je jiný, má jiné chutě a jiné požadavky na složení a pestrost stravy. Obecně však platí, že by měli pejsci dostávat speciální stravu bohatou na minerály a s přesně stanovenou výživovou hodnotou. Jedině potom může být náš pejsek silný a zdravý.

old-dog-pug-look-her-owner-ready-to-eat-a-green-ap-2021-08-29-21-22-47-utc

Potraviny, které by měly být tabu

Smutným očkám, které doslova žadoní o kousek jídla z našeho talíře, odolá málokdo. Měli bychom si však uvědomit, že existují potraviny, které můžou pejskům způsobit nemalé zdravotní potíže a v některých případech i smrt. Čemu se raději vyhnout a co na psí jídelníček vůbec nepatří?

Cibule a česnek

Pro člověka běžné a oblíbené potraviny, pro psa doslova jed. Právě takto působí česnek a cibule, které obsahují látku N-propyldisulfid. Tato látka narušuje činnost červených krvinek, způsobuje chudokrevnost, malátnost a dýchací potíže.

Ovoce obsahující jádra

Jadérka z jablek, hrušek nebo pecky třešní a meruněk obsahují kyanid, který se po opakovaném pozření hromadí v těle a uvolňuje se do krevního oběhu.

dog-eating-an-apple-fruit-2021-08-29-20-20-26-utc

Rajčata

Dozrávající rajčata obsahují poměrně vysoké množství toxického alkaloidu tomatinu. Zdravotní potíže spojené s předávkováním této látky se projevují zejména v oblasti trávení. Postižený pejsek vykazuje známky letargie, zvrací, trpí nadýmáním nebo naopak průjmy.

Játra

Pokud svému pejskovi často podáváte vařená játra, i v tomto případě byste se měli mít na pozoru. Při nadměrné konzumaci hrozí pejskovi předávkování vitaminem A. Pejsek potom trpí nechutenstvím a ztrácí na hmotnosti.