Rozhovor: Adopce krok za krokem, aneb i  pejsek z útulku vám otevře své srdce

Do útulků se v poslední době dostává stále více pejsků. Důvody jsou různé, od závažných i po ty takzvaně malicherné. Jedním z útulků pro opuštěné pejsky je i Dogpoint.

Jak správně postupovat při adopci? 

Dogpoint je soukromý psí útulek, který pomáhá najít nový domov opuštěným a týraným pejskům. Pejskům, kteří si s sebou přinášejí šrámy na těle i na duši, pomáhá s adaptací na nový život a snaží se pro ně najít milující a pečující chovatele. Odborně vyškolení pracovníci systematicky šíří osvětu mezi laickou veřejnost, zejména co se týká problematiky opuštěných pejsků a jejich výchovy a výcviku. Do útulku přicházejí pejsci odložení chovateli, nebo pejsci z množíren, kteří čekají na vaši otevřenou náruč. Jak správně postupovat při adopci? Na to jsme se dotazovali přímo ředitelky psího útulku Michaely Zemánkové.

dog-waiting-PU2T8JG

Pokud se rozhodnu pro adopci pejska, měla bych mít nějaká kritéria pro to, jak by měl útulek vypadat a co by měl splňovat?

To je čistě na vlastním názoru, pocitu a přesvědčení. Každý má jiné požadavky na to, co od útulku a adopce očekává.

Jak vybrat psa, co se ke mně hodí? Jak můžu při návštěvě útulku poznat toho “pravého”?

Důležité je, zamyslet se nad všemi aspekty soužití se psem. Zhodnotit, jaké můžu poskytnout psovi podmínky - finanční i materiální. Dále je potřeba si uvědomit, zda mohu pejskovi dopřát dostatek času pro výcvik. V neposlední řadě si prostě musím udělat představu o tom, co od psa očekávám. Pak můžu buď hledat psa, který tyto podmínky splňuje, nebo můžu začít hledat řešení, jak mé podmínky co nejvíce přiblížit požadavkům některého z vybraných pejsků.

Pracovníci útulku vám často řeknou o vybraném pejskovi, co vědí, případně je v některých útulcích možné si půjčit pejska i na procházku a tak se lépe poznat (jako třeba u nás).

Rozhodně není nic špatného na tom, přijít do útulku psy poznat a pak si udělat obrázek o tom, co mi vyhovuje a třeba i některého, na kterého jsem se původně ptal, odmítnout. Spoustě lidí toto přijde trapné, ale provozovatelé útulků naopak ocení, když si budoucí majitel vybírá opravdu rozumově.

Někteří lidí mají strach vzít si pejska z útulku, protože neví, co všechno má pejsek za sebou. Je k tomu ale skutečně důvod?

Ano i ne. Nicméně problémového psa si člověk “dokáže vychovat” i z toho, kterého má doma již od štěněte. Kdyby tomu tak nebylo, nemáme tolik odložených psů v útulku.

Každá adopce (nebo pořízení psa) s sebou nese určitá rizika. Pokud ale člověk vybírá dle svých možností a zkušeností, výrazně se tím zvyšuje šance na to, že bude všechno v pořádku.

Mnoho lidí zapomíná, že pes je zvíře a ne člověk. Že je potřeba ho takto brát a takto se k němu i chovat a respektovat jejich etologii. Neodpustím si zmínit, že největším “zabijákem” dobrých vztahů mezi psem a člověkem je stále převládající názor o vůdci smečky a dominanci, kdy lidé své psy často (byť nevědomky, protože jim to někdo poradil, nebo to někde viděli) šikanují a si velice tím narušují vzájemné vztahy. Někdy i natolik, že se psa pak raději zbavíDruhý extrém je přístup ke psovi, jako k rozmazlovanému dítěti bez jakýchkoli pravidel.

hand-petting-a-stray-dog-9D5GJQU

Jak obvykle probíhá adopce? Kolikrát musí člověk přijít, co musí splnit?

U každého pejska je průběh adopce odlišný. Jistý rozdíl je v případě adopce štěňátka a pejska, který má svá specifika, nebo problémy. Můžete si tedy odvést pejska rovnou, ale také se stává, že zájemce necháme přijet i víckrát, abychom se ujistili, že si adopci dobře promysleli a že jsme ho seznámili se všemi důležitými informacemi.

Kontrolujete nějakým způsobem, jak se nový majitel po adopci s pejskem sžil?

Sami osvojitelé nás kontaktují - a to v případě, že je vše v pořádku, nebo i v případech, kdy potřebují poradit, nebo řeší pejskovu adaptaci na nové prostředí. V adopční smlouvě má nový majitel povinnost se alespoň jednou za rok nahlásit a informovat nás, jak se pejskovi daří. Pokud se tak neděje a my nabudeme podezření, můžeme si psa přijet kdykoli zkontrolovat.

Jak funguje Dogpoint? Jak se liší od běžného útulku pro psy?

Těžko říct, jak se lišíme. Napadá mě jednak systém a režim v našem útulku (tady by to bylo asi na delší povídání). Určitě se snažíme využívat všech moderních prostředků pro to, abychom psům zajistili po přechodnou dobu komfort, a také abychom jim rychleji nacházeli nové domovy.  Snažíme se prezentovat především pozitiva, úspěchy, vydařené adopce a ukázat lidem i to, že útulek nemusí být smutné a depresivní místo, ale místo, kam si rádi přijdou vyvenčit pejska a nebudou odcházet v depresivní náladě. Troufám si říct, že o útulek pečujeme po všech stránkách.

Z jakých nejčastějších důvodů se k vám pejsci dostávají?

Největší procento tvoří psi odložení majitelem, případně větší kauzy, které se řeší buď přímo s majiteli, nebo v součinnosti s KVS, PČR. Roste i počet umisťovaných psů policií zabavených z kriminální činnosti. Samozřejmě přijímáme i nalezence od obcí, se kterými spolupracujeme. Za těch skoro 10 let, co fungujeme, se počet odložených psů výrazně zvýšil. Lidé si bohužel zvykli přistupovat ke zvířeti jako k něčemu, co můžu kdykoli vyměnit za jiné “nerozbité”, nebo prostě se toho zbavit, když už se mi nehodí.

Staráte se o pejsky, kteří si s sebou nesou nějakou negativní zkušenost nebo životní trauma. Jak dlouho trvá, než se takový pejsek uzdraví a co vše pro to děláte?

Na tuto otázku také nelze jednoznačně odpovědět. Záleží to na spoustě faktorů - jaká je minulost psa (jestli ji vůbec známe/neznáme), jaký typ problému pejsek má, jestli se jedná o psychické nebo fyzické problémy (nebo kombinace obojího), jak je pes starý a jak dlouho v sobě nesou negativní zkušenost a tak dále. Důležitou roli hraje i to, jak moc je útulek naplněn kapacitně. Byť se to nezdá, tak je to také důležitý faktor. Čím méně psů v útulku je, tím více času je pak na jednotlivé psy a na řešení jejich problémů. Dá se říct, že některé problémy se vyřeší během pár dní, jiné se řeší měsíce...

hand-holding-dog-paw-relationship-and-love-concept-P6QE9C8

Za jak dlouho se obvykle pejskům podaří najít nového majitele?

Musíme říct, že se nám se to daří vcelku dobře. A to i v případě adopcí seniorů, nemocných pejsků, nebo dokonce i pejsků se “svými mouchami”. Minimální doba pobytu psa u nás v útulku je ale cca 10 dní, což je karanténní doba. Máme u nás i pár stálic, kteří jsou tu několik let. A to se nejedná vesměs o žádné problémové psy. Prostě holt asi tihle hafani nemají tolik štěstí.

Jak vás mohou naši čtenáři podpořit?

V současné chvíli nejvíce bojujeme s financemi. Nejvíce nás tíží nedostatek ošetřovatelů, které v důsledku nedostatku financí nemůžeme přijímat. Samozřejmě je možné nás podpořit zde: http://bit.ly/pomocpsum (zde je možnost vidět i některé z našich větších řešených případů).

Případně je možnost využít dárcovských SMS: https://www.dog-point.cz/podpora/dms

Nebo si vybrat něco pěkného v našem charitativním e-shopu: https://eshop.dog-point.cz/

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se vám i v budoucnu podaří najít nový domov co nejvíce opuštěným pejskům!two-samoyed-dogs-under-falling-heart-shaped-confet-ZYSHYK5