Sezóna klíšťat – které nemoci pejskům hrozí?

Léto není jen období bezstarostného dovádění a vodních radovánek. Je to období, které díky teplému počasí svědčí mnohým, pejsky nepříliš oblíbeným, nepřátelům.  U vody pejska obtěžují dotěrní komáři, ze vzduchu útočí nebezpečný hmyz a v trávě číhá sice nejmenší, zato nejzákeřnější parazit – klíště. Infekční onemocnění způsobené klíšťaty se bohužel nevyhýbá ani pejskům. Jak pejska před klíšťaty chránit a které nemoci pejskům hrozí?

funny-dog-jack-russel-with-tongue-out-on-a-walk-in-SEBHWHM

Nebezpečná infekce

Jak již bylo výše napsáno, klíště může ohrozit pejsky i jejich chovatele. Nákaza přichází zcela nenápadně a ne vždy se nám podaří klíště odhalit včas. Klíště se po přisátí živí krví svého hostitele a je zdrojem velice nebezpečných nemocí, jako jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Zatímco na kůži člověka je možné klíště odhalit velmi časně, v husté psí srsti je to doslova boj. Pravidelnou kontrolou psí srsti chráníme i sami sebe, protože ještě nepřisáté klíště může snadno přejít ze zvířete na člověka.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je onemocnění postihující nervovou a pohybovou soustavu. Způsobuje postižení kůže a srdce. Jedná se o bakteriální onemocnění způsobené bakterií rodu Borellia. U některých jedinců dojde k nákaze bez projevu klinických příznaků. Následky této nemoci se mohou objevit až po několika letech. U pejsků s nižší imunitou se klinické příznaky projeví brzy po přenosu bakterie do krevního řečiště.

K hlavním příznakům lymské boreliózy patří bolest kloubů a horší pohyblivost. Psí pacienti se do veterinární ordinace nejčastěji dostaví s kulháním, oteklými klouby, apatií a nechutenstvím. Diagnostiku u psů výrazně zhoršuje absence červeného kruhu okolo místa přisátí klíštěte. Správná diagnóza je většinou stanovena s větším časovým odstupem.

Pokud je pejsek nakažen lymskou boreliózou, jsou mu nasazena antibiotika na dobu až tří týdnů. Důvodem delší léčby je nutnost zamezit opakovanému nástupu nemoci.

vet-examining-dog-6MLYBD7

Klíšťová encefalitida

Nejvyšší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou přichází s nástupem jara a vrcholí koncem července. V tomto období je pejsek nejvíce ohrožen a v čekárnách lékařů se setkáváme s typickými klinickými projevy.

K hlavním klinickým projevům klíšťové encefalitidy patří horečka, apatie, nechutenství a neurologické potíže (změny chování až poruchy vědomí). Bohužel ne u všech pejsků se tyto projevy objeví a nemoc tak útočí takzvaně skrytě. V takovém případě se nemoc rozvine velice rychle a pejsek během prvního týdne umírá. Dá se říci, že pokud pejsek přežije prvních sedm dní od propuknutí nemoci, jeho prognóza na uzdravení je vyšší. Nemoc poté postupně mizí a nezanechává u psů žádné trvalé následky.

Babezióza

Onemocnění zvané babezióza není mezi chovateli příliš rozšířeno, avšak v souvislosti s klíšťaty jej musíme také zmínit.

Prvním klinickým příznakem, který se u pejska objeví, je vysoká horečka a krev v moči. Následně se rozvíjí anémie a žloutenka. Často se objevuje zvracení a průjem se žlutou barvou exkrementů. Nervové příznaky, jako jsou nekoordinované pohyby, záchvaty epileptického typu a zvýšená dráždivost, vznikají při ucpávání cév v mozku shluky červených krvinek. Průběh nemoci závisí na typu klíštěte, na stáří pejska a na jeho celkové imunitě.

panting-dog-resting-in-the-field-U956L7N

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení