Sezóna klíšťat – které nemoci pejskům hrozí?

Léto není jen období bezstarostného dovádění a vodních radovánek. Je to období, které díky teplému počasí svědčí mnohým, pejsky nepříliš oblíbeným, nepřátelům.  U vody pejska obtěžují dotěrní komáři, ze vzduchu útočí nebezpečný hmyz a v trávě číhá sice nejmenší, zato nejzákeřnější parazit – klíště. Infekční onemocnění způsobené klíšťaty se bohužel nevyhýbá ani pejskům. Jak pejska před klíšťaty chránit a které nemoci pejskům hrozí?

funny-dog-jack-russel-with-tongue-out-on-a-walk-in-SEBHWHM

Nebezpečná infekce

Jak již bylo výše napsáno, klíště může ohrozit pejsky i jejich chovatele. Nákaza přichází zcela nenápadně a ne vždy se nám podaří klíště odhalit včas. Klíště se po přisátí živí krví svého hostitele a je zdrojem velice nebezpečných nemocí, jako jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Zatímco na kůži člověka je možné klíště odhalit velmi časně, v husté psí srsti je to doslova boj. Pravidelnou kontrolou psí srsti chráníme i sami sebe, protože ještě nepřisáté klíště může snadno přejít ze zvířete na člověka.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je onemocnění postihující nervovou a pohybovou soustavu. Způsobuje postižení kůže a srdce. Jedná se o bakteriální onemocnění způsobené bakterií rodu Borellia. U některých jedinců dojde k nákaze bez projevu klinických příznaků. Následky této nemoci se mohou objevit až po několika letech. U pejsků s nižší imunitou se klinické příznaky projeví brzy po přenosu bakterie do krevního řečiště.

K hlavním příznakům lymské boreliózy patří bolest kloubů a horší pohyblivost. Psí pacienti se do veterinární ordinace nejčastěji dostaví s kulháním, oteklými klouby, apatií a nechutenstvím. Diagnostiku u psů výrazně zhoršuje absence červeného kruhu okolo místa přisátí klíštěte. Správná diagnóza je většinou stanovena s větším časovým odstupem.

Pokud je pejsek nakažen lymskou boreliózou, jsou mu nasazena antibiotika na dobu až tří týdnů. Důvodem delší léčby je nutnost zamezit opakovanému nástupu nemoci.

vet-examining-dog-6MLYBD7

Klíšťová encefalitida

Nejvyšší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou přichází s nástupem jara a vrcholí koncem července. V tomto období je pejsek nejvíce ohrožen a v čekárnách lékařů se setkáváme s typickými klinickými projevy.

K hlavním klinickým projevům klíšťové encefalitidy patří horečka, apatie, nechutenství a neurologické potíže (změny chování až poruchy vědomí). Bohužel ne u všech pejsků se tyto projevy objeví a nemoc tak útočí takzvaně skrytě. V takovém případě se nemoc rozvine velice rychle a pejsek během prvního týdne umírá. Dá se říci, že pokud pejsek přežije prvních sedm dní od propuknutí nemoci, jeho prognóza na uzdravení je vyšší. Nemoc poté postupně mizí a nezanechává u psů žádné trvalé následky.

Babezióza

Onemocnění zvané babezióza není mezi chovateli příliš rozšířeno, avšak v souvislosti s klíšťaty jej musíme také zmínit.

Prvním klinickým příznakem, který se u pejska objeví, je vysoká horečka a krev v moči. Následně se rozvíjí anémie a žloutenka. Často se objevuje zvracení a průjem se žlutou barvou exkrementů. Nervové příznaky, jako jsou nekoordinované pohyby, záchvaty epileptického typu a zvýšená dráždivost, vznikají při ucpávání cév v mozku shluky červených krvinek. Průběh nemoci závisí na typu klíštěte, na stáří pejska a na jeho celkové imunitě.

panting-dog-resting-in-the-field-U956L7N