Správná péče o psí tlapky v zimě

Společně se sněhem přichází se zimou také solení chodníků. Mráz v kombinaci se solí můžou být velkým nepřítelem vašeho domácího mazlíčka. Působí agresivně a mohou způsobovat drobná poranění, která jsou pro vašeho pejska bolestivá. Stejně jako u naší pokožky hrozí v mrazu její poškození, jsou i tlapky vašich pejsků náchylnější k popraskání. Abyste předcházeli nechtěnému poranění je vhodné o tlapky vašeho miláčka dobře pečovat. Jako osvědčená preventivní ochrana před podrážděním tlapek je vhodné používat ochranné balzámy a krémy k tomu určené, nebo můžete v lékárně zakoupit lékařskou vazelínu. Po každé procházce nezapomínejte tlapky důkladně umýt teplou vodou, vysušit a následně natřít krémem.

Péče o poraněné tlapky

Již vzniklá poranění je vždy nutné důkladně vyčistit, ošetřit dezinfekčními přípravky nebo antibiotickou mastí a doma je zakrývat obvazem nebo ponožkou. Smiřte se s tím, že se ošetřování pejskovi nebude líbit, ale musíte vydržet! Pokud se o tlapky budete dobře starat, rány se za pár dnů zahojí. Při procházce si ale dávejte pozor na prosolené cesty, které by mohly ránu zase otevřít – zkuste se chůzi po posoleném chodníku vyvarovat a pokud to bude nutné, pejska přes tuto cestu raději přeneste na trávník.

Ochranné botičky pro pejska

K ochraně pacek vám pomůžou také speciální botičky různých materiálů, ale pravděpodobně se dočkáte odmítnuti vašeho pejska, protože pro něj nemusí být zrovna komfortní – za zkoušku ale nic nedáte.

Jak vybrat správné botičky pro pejska?

Nekoukejte na to, jaké botičky jsou pro vaše oko nejlichotivější – není důležité jakou parádu udělají, nýbrž jejich komfortnost, kterou ocení především jejich nositel. Stejně jako u výběru oblečku platí, že je nejdůležitější pejskovo pohodlí a ochrana. Ideální je volit vodě-odolný materiál (např. neopren s koženou podrážkou) se zapínáním na suchý zip, kterým můžete regulovat utažení. Suchý zip by měl také zajistit, že botičky nebudou z tlapky sklouzávat a tím pejska rozptylovat.

Ochranné spreje pro pejska

Na trhu jsou také ochranné spreje se silikonovou složkou, která vytvoří ochranou vrstvu tlapek. Sprej stačí před odchodem z domu nastříkat na spodní části pacek (bříška), který je pokryje neviditelným ochranným filmem. Sprej je vodě-odolný a měl by odolat i delší procházce po sněhu a náledí. Po návratu z procházky packy omyjeme teplou vodou a důkladně osušíme, jako obvykle. Časté namáčení ovšem může vést k vysoušení, proto doporučujeme po osušení nanést speciální balzámy nebo masti, které tlapkám dopřejí hydrataci.