Proč pes žere sníh?

Během zimního období si se svým psím kamarádem jistě užijete spoustu zábavy - ať už mushingem či jiným sportem, dovolená na horách také určitě nezní špatně, a v neposlední řadě se jistě každý z nás bavil tím, když jsme vykopávali sníh do vzduchu a pes ho radostně chytal do huby. Je to ale dobře?

winter-entertainment-black-dog-looks-at-snowball-i-LYJKBH4

 Většina psů sníh miluje

Obzvláště reakce na první sníh bývá nejintenzivnější, kdy psi začnou radostně běhat, skákat a válet se. Někteří psi by se nejraději celý den honili za sněhovými koulemi. Samotné házení těchto koulí neškodí, problém však nastává tehdy, kdy se tyto koule po chycení snaží pes sežrat. V těchto případech se může jednat o projev frustrace, nedostatek zavodnění těla, či nedostatek pozornosti majitele. 

Žraní studeného sněhu může u citlivých psů vést k závažnému podráždění žaludku či nastydnutí

Prvními příznaky bývá kručení v břiše, bolesti a nechutenství k potravě i vodě. V horších případech se podráždění projevuje zvracením či průjmem

young-keeshond-keeshonden-dog-play-in-snow-winter-PEUCHKN

Gastritida

Nadměrně studená strava ve spojitosti s bakteriemi dokáže vyvolat trávící potíže a především gastritidu, neboli zánět žaludku. Prvotní příznaky se projevují zvracením, plynatostí a nechutenstvím. Postupně se objevuje celková slabost organismu. V takovém případě je dobré nechat psí žaludek dva až tři dny hladovět a takzvaně vyprázdnit. Poté pejskovi podáváme teplý vývar, a to nejprve po lžičkách. První strava by měla být pozvolná a především lehká. Právě kvůli této nepříjemné zdravotní komplikaci bychom měli pejska odnaučit požírat sníh.

Nastydnutí

Opravdu nadměrné pojídání sněhu mimo jiné způsobí i nachlazení a zánět hrtanu. Nemocný pejsek kašle, má rýmu a objevuje se teplota. V tomto případě je nutné nechat pejska v klidovém režimu, podávat dostatek tekutin a stravu bohatou na minerály a vitaminy. Důležitý je především přísun vitaminu C.

Při déle trvajících potížích neváhejte okamžitě navštívit veterinární ordinaci.

Jak odnaučit pejska požírat sníh?

I když házení sněhu baví jak psa, tak i páníčka, raději se této zábavě vyhněte. Místo toho vezměte s sebou házedlo a míček, popř. přetahovadlo, či jinou psem oblíbenou hračku, před procházkou poskytněte mazlíkovi dostatek vody k pití, aby nešel ven žíznivý, a věřím, že i bez sněhových koulí si užijete spoustu zábavy!

dog-in-winter-nature-PDCWAE3