Vhodné granule jsou základ 4. díl - Obiloviny

V předešlých článcích jsme řešili, co je podstatou správné volby kvalitní potravy pro našeho psího uličníka. Nicméně v tomto článku se dozvíte, jaké jsou dopady toho, když se v psích granulích objeví obiloviny.

Pozn. autora: „Granulemi již nekrmím, nicméně zkusila jsem téměř všechny značky, popř. viděla psy „na jednotlivých značkách“, a proto jsem se rozhodla ke každé uvést svůj názor. K názoru, prosím, přistupujte objektivně, a berte to tak, že můj názor se od jiných názorů může značně odlišovat.“ 

Pšenici raději vynechejte!

Jak už je všeobecně známo, mezi sacharidy patří jak oves, rýže, brambory, tak zmiňovaná pšenice. Pejsek nejlépe stráví vločky z brambor, ale pozor, ne slupky od brambor, ty se řadí k odpadu potravinářství. Kdežto nejhorší konzumovatelnou složkou je pšenice. Ta se skládá z velké části z lepku a ten vede k různým nežádoucím reakcím. Stejný případ je kukuřice, i když ta není tak agresivní jako pšenice. Navíc kukuřice má nevhodné nutriční hodnoty. Podobně jako u lidí psům svědčí pořádný kus masa. Vysoký obsah bílkovin a nízký obsah sacharidů je typický pro masitou stravu. Z toho důvodu si dávejte pozor na krmiva, která obsahují kukuřici, bílou rýži nebo pšenici. Neúměrná konzumace takových typů krmiv často vede k obezitě, protože nadbytek glukózy se v těle pejska ukotví jako tuk.

Z toho nám plyne, že granule by měly obsahovat minimum sacharidů. Podle posledních průzkumů jsou krmiva bez obsahu obilovin řazeny mezi top špičku na trhu. Na druhou stranu jsou tu i takové názory, že takový typ krmiva je vnímán jako extrémní a může pejskovi způsobit selhání ledvin a jater.

Kudy vede správná cesta?

Spoustu odborníků považuje krmiva s vyšším obsahem bílkovin za velmi kvalitní, nicméně najde se hodně chlupáčů, kterým prostě nesedí. Zvířata, která jsou zdravá, vyloučí nadbytečné množství bílkovin močí, ale psům, kteří mají problémy s ledvinami, se takový typ stravy silně nedoporučuje.

Na závěr je nutno říci, že především rybí či kuřecí tuk by měly být základním zdrojem tuku v psích krmivech. Naopak vyvarujte se přehnanému množství rostlinných olejů jakožto tuků v granulích.

Zdroj: frisbeedogs.blog.cz

Předchozí díl číslo 3 - Další díl číslo 5