Vhodné granule jsou základ - Díl 1

Společně s autorkou blogu frisbeedogs Denisou jsme pro Vás připravili sérii článků o granulích. Pokud se již ztrácíte v těch všech značkách, tabulkách a cizích slovech, tak jste na správném místě. Denisa Vám vysvětlí, co jednotlivé pojmy znamenají a jak se v granulích a jejich kvalitě orientovat.

Pozn. autora: „Granulemi již nekrmím, nicméně zkusila jsem téměř všechny značky, popř. viděla psy „na jednotlivých značkách“, a proto jsem se rozhodla ke každé uvést svůj názor. K názoru, prosím, přistupujte objektivně, a berte to tak, že můj názor se od jiných názorů může značně odlišovat.“

Začínáme trošku obecně

Kvalitní krmení je základ pro každého zdravého psa. Správnou stravou můžete potlačit některé zdravotní potíže, popř. předejít nemoci. Nekvalitní granule mohou mít negativní vliv na zdraví pejska (záněty uší, onemocnění zažívacího traktu a slinivky, alergie, onemocnění kloubů aj.), takže se vyplatí si předem rozmyslet, čím budeme pejska krmit.

Necháváte se ovlivnit reklamou? POZOR!

Již několikrát se mi stalo, že mi na krám přišel zákazník pro Proplan, Friskies a podobné economy značky s tím, že je to kvalitní, protože to říkali v televizi/psali v reklamních letácích apod.

Pokud chcete pro svého pejska opravdu kvalitní krmivo, tak raději reklamu vypněte. I naprosto základní marketové krmivo, které bych přirovnala spíše ke šrotu než ke stravě pro masožravce, může mít reklamu, která ho vychválí až do nebe.

Další častou chybou, se kterou se setkávám u majitelů psích i kočičích mazlíčků je to, že se řídí tím, co pejskovi nejvíce chutná. Našim mazlíčkům budou vždy nejvíce chutnat nejméně kvalitní značky krmiv, a to proto, že jsou dochucené solí a chemickými příchutěmi, stejně jako např. čokoláda, bonbóny apod. Hlavním důvodem při výběru granulí musí být vždy složení.

Na co se při výběru granulí zaměřit?

Už jsme si řekli, že se zaměříme na složení krmiva. Další důležité ukazatele pro výběr krmiva je zdravotní stav (obyčejné granule, granule pro sportovní psy se zátěží, dietní apod.), věk mazlíčka (již mnoho prémiových a především super prémiových značek krmiv nabízí granule rozdělené dle věku - puppy, junior, adult, senior), a velikost (mini, střední, velká plemena - small, medium, large).

Ohlížíte se na cenu granulí?

Při výběru se tolik neohlížejte na cenu, ale hlavně kontrolujte kvalitu krmiv. Tak, jako dopřejete sobě, dopřejte i psovi. Zdravý a dobře živený pes méně často navštěvuje veterináře, který Vás ve finále bude stát mnohem více než kvalitní granule. Naopak také neplatí: „čím dražší, tím lepší,“, proto vždy doporučujeme poradit se s odborníkem a sdělit mu o pejskovi co nejvíce informací.

Zdroj: frisbeedogs.blog.cz

Další díl číslo 2