Vhodné granule jsou základ - Díl 2 - etikety

V minulém díle jsme se obecně podívali na praktiky některých prodejců. Dnes se zaměříme na etikety a pár významných pojmů, vyluštíme záhadu masa v granulích, a také zjistíme, že není bílkovina, jako bílkovina.

Pozn. autora: „Granulemi již nekrmím, nicméně zkusila jsem téměř všechny značky, popř. viděla psy „na jednotlivých značkách“, a proto jsem se rozhodla ke každé uvést svůj názor. K názoru, prosím, přistupujte objektivně, a berte to tak, že můj názor se od jiných názorů může značně odlišovat.“

Čteme mezi řádky

Pokud chcete jíst kvalitně, tak musíte strávit v obchodě o pár minut více, studováním etiket. Stejným způsobem bychom měli postupovat při nákupu krmiva pro maše miláčky. Podobně jako u potravin je pro výběr nejdůležitější složení krmiva, které najdete na etiketě. Výrobce musí v sestupné řadě podle hmotnosti uvádět suroviny, které byly použity při výrobě.

TIP Č.1: O kvalitě produktu vypovídá konkrétní označení jednotlivých položek. Suroviny musí být přesně pojmenované, tzn místo obecného názvu obiloviny by měl popis obsahovat kukuřice atd. V opačném případě nikdy nemůžeme přesně určit, co v krmení je.

TIP Č.2: Všímejte si, že ta samá obilovina by neměla být jmenována víckrát na prvních pěti místech (např. brewer's rice - rýžový slad, ground brown rice - hnědá rýže, rice flour - rýžová moučka). Toto "troušení" totiž znamená, že kdyby se sečetly všechny ,,rýžové složky," bylo by výsledně rýže obsaženo mnohem více a poskočila by na přednější pozici.

Hledáte maso? Hledejte pořádně!

Psi jsou masožravci, a proto by měly kvalitní granule obsahovat dehydrované maso nebo masovou moučkujako hlavní složku krmiva. Pokud najdeme ve složení maso čerstvé, mělo by být doplněno ještě sušeným masem či masovou moučkou. Proč? Maso v čerstvém stavu totiž obsahuje 70-80% vody, která se výrobou granulí vypaří a proto je skutečný obsah masa v granulích menší. Masová moučka naopak obsahuje stejné množství vody jako granule. Konkrétně by mely být granule vyrobeny alespoň z 20 g sušeného masa nebo 100g čerstvého masa na 100g granulí.

Není bílkovina jako bílkovina

Spousta lidí se při čtení etiket zaměřuje na množství proteinů (bílkovin) v krmivu. Kromě procentuálního obsahu bílkovin v krmivu by Vás měl zajímat i jejich původ. Živočišné bílkoviny obsahují lepší poměr aminokyselin než levnější, neplnohodnotné rostlinné bílkoviny (soja, obiloviny apod.). Kromě toho jsou pro pejsky i lépe stravitelné.

Pokud porovnáme bílkoviny v obilovinách, tak obsahují cca 65% obsahu bílkovin v mase. Je tedy jasné, že je pro výrobce granulí výhodnější vyrábět krmivo z obilovin a maso přidávat jen v minimálním množství. Údaje o obsahu živočišných bílkovin na celkové množství bílkovin v krmivu bohužel uvádějí jen některé značky (jako např. Acana a FirstMate).

Zdroj: frisbeedogs.blog.cz

Předchozí díl číslo 1 - Další díl číslo 3