Zrádné sinice, aneb pozor na koupání ve stojatých vodách

Horké letní dny doslova vybízejí ke koupání a ochlazení v rybnících, řekách a jiných vodních plochách. Svého pejska bereme k vodě s dobrým úmyslem, avšak mnohdy netušíme, jaké nástrahy s sebou především stojaté vody přinášejí. Jedná se o sinice, které jsou častým důvodem pro návštěvu veterinární ordinace. Jaké problémy může voda kontaminovaná sinicemi pejskům způsobit?

playful-dog-swimming-in-lake-2021-08-29-05-49-12-utc

Zelená voda představuje nenápadné zlo

Vodu s přemnoženými sinicemi poznáme celkem přesně. Výstrahou je především zelená voda a mnohdy i zápach šířící se do okolí.  Sinice představují nebezpečí především pro dlouhosrsté psy a pro psy s hustou srstí. Tyto mikroorganismy často způsobují kožní i zažívací potíže, kterých se pejsek zbavuje poměrně dlouho.

Jak potížím předcházet?

Zažívacím potížím se vyhneme poměrně snadno. Neměli bychom nechávat pejska pít kontaminovanou vodu a raději s sebou na vycházky nosit lahev s čistou vodou a pejskovi tak kdykoliv doplnit pitný režim. Kožní problémy souvisejí především se zapařenou srstí, která pejskům bezprostředně po koupání důkladně neproschne. Koupání v rybnících by proto mělo mít svá pravidla, která se opravdu vyplatí dodržovat. Pokud je to možné, pejska bychom po koupání měli osprchovat čistou vodou, nejlépe v kombinaci se šamponem, srst důkladně vytřít ručníkem a nechat proschnout na slunci. Pokud sprchu nemáme momentálně k dispozici, je nutné zůstat s pejskem dostatečně dlouho venku, dokud srst přirozeně neproschne.

giving-the-dog-a-bath-at-the-golden-hour-2021-08-29-02-51-51-utc

Nepříjemný zánět kůže

Časté koupání ve špinavé vodě má za následek usazování sinic v psí srsti. Díky teplu dochází k zapaření a následné potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Pejsek se drbe o sto šest, srst vypadává doslova po chomáčích a my to všechno bezradně sledujeme. Návštěva lékaře je potom nezbytná. Z tohoto důvodu se proto o psí srst důkladně starejme a nenechme pejsky v létě trpět.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení