Zrádné sinice, aneb pozor na koupání ve stojatých vodách

Horké letní dny doslova vybízejí ke koupání a ochlazení v rybnících, řekách a jiných vodních plochách. Svého pejska bereme k vodě s dobrým úmyslem, avšak mnohdy netušíme, jaké nástrahy s sebou především stojaté vody přinášejí. Jedná se o sinice, které jsou častým důvodem pro návštěvu veterinární ordinace. Jaké problémy může voda kontaminovaná sinicemi pejskům způsobit?

playful-dog-swimming-in-lake-2021-08-29-05-49-12-utc

Zelená voda představuje nenápadné zlo

Vodu s přemnoženými sinicemi poznáme celkem přesně. Výstrahou je především zelená voda a mnohdy i zápach šířící se do okolí.  Sinice představují nebezpečí především pro dlouhosrsté psy a pro psy s hustou srstí. Tyto mikroorganismy často způsobují kožní i zažívací potíže, kterých se pejsek zbavuje poměrně dlouho.

Jak potížím předcházet?

Zažívacím potížím se vyhneme poměrně snadno. Neměli bychom nechávat pejska pít kontaminovanou vodu a raději s sebou na vycházky nosit lahev s čistou vodou a pejskovi tak kdykoliv doplnit pitný režim. Kožní problémy souvisejí především se zapařenou srstí, která pejskům bezprostředně po koupání důkladně neproschne. Koupání v rybnících by proto mělo mít svá pravidla, která se opravdu vyplatí dodržovat. Pokud je to možné, pejska bychom po koupání měli osprchovat čistou vodou, nejlépe v kombinaci se šamponem, srst důkladně vytřít ručníkem a nechat proschnout na slunci. Pokud sprchu nemáme momentálně k dispozici, je nutné zůstat s pejskem dostatečně dlouho venku, dokud srst přirozeně neproschne.

giving-the-dog-a-bath-at-the-golden-hour-2021-08-29-02-51-51-utc

Nepříjemný zánět kůže

Časté koupání ve špinavé vodě má za následek usazování sinic v psí srsti. Díky teplu dochází k zapaření a následné potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Pejsek se drbe o sto šest, srst vypadává doslova po chomáčích a my to všechno bezradně sledujeme. Návštěva lékaře je potom nezbytná. Z tohoto důvodu se proto o psí srst důkladně starejme a nenechme pejsky v létě trpět.