Nepodceňujte pravidelný pitný režim u vašeho pejska

Pitný režim je důležitý nejen pro vás, ale i pro vaše zvířecí miláčky. Zatímco v horkých letních dnech nemusí mít pejsek chuť k jídlu, na vodu bychom opravdu zapomínat neměli. Předejdeme tak dehydrataci a s ní spojeným zdravotním obtížím. Otázkou však zůstává, kolik vody by měl váš pejsek optimálně vypít.

Kolik vody váš pejsek potřebuje?

Čistá voda by měla být součástí každého krmení a především v létě bychom ji měli pravidelně měnit, protože v teple se voda rychleji kazí. Optimální množství tekutiny záleží na velikosti a hmotnosti psa, na jeho fyzické hmotnosti, v neposlední řadě je důležitým faktorem také březost. Ke každému pejskovi je třeba přistupovat individuální, avšak lékaři doporučují asi 50 mililitrů vody na 1 kilogram psí váhy.

thirsty-dog-in-hot-day-2021-08-26-22-38-47-utc_1

Čistá voda vždy po ruce

Pokud se vydáte s pejskem na cesty, vždy je lepší mít po ruce dostatek čisté vody. Součástí psí výbavy by proto měla být cestovní láhev na vodu a cestovní miska, díky které můžeme pitný režim našeho miláčka kdykoliv doplnit. Především při dlouhých cestách ve vysokých teplotách a v rozpáleném autě může mnohdy dojít k dehydrataci.

Příznaky dehydratace psího organismu

Je jasné, že pejsek se nedokáže sám obsloužit a je tak zcela vázaný na naši všímavost a starostlivost. Neměli bychom podceňovat příznaky dehydratace, které mohou končit i nepříjemnými zdravotními potížemi. Alarmující jsou především tyto příznaky:

  • neklid
  • opakované vylizování prázdné misky
  • únava
  • odmítání potravy
  • malátnost
  • zvracení
  • vysušené dásně
  • tmavá barva moči

Včasná první pomoc

Pokud se stane, že pejsek z jakéhokoliv důvodu vykazuje příznaky dehydratace, musíme ihned začít jednat a poskytnout pejskovi první pomoc. Začít bychom měli tím, že pejskům nabídneme dostatečné množství čisté vody. Pokud o ni pejsek nejeví zájem, je nutné mu pomoci například přidáním vývaru do misky s vodou. Často se také doporučuje podat pejskům rehydratační neboli zavodňovací roztok, díky kterému pejsek neztrácí potřebné minerály. Pokud pejsek vykazuje závažnější příznaky dehydratace, neměli bychom otálet s návštěvou lékaře.

thirsty-dog-in-hot-summer-day-labrador-retriever-2021-08-30-05-44-53-utc