Nepodceňujte pravidelný pitný režim u vašeho pejska

Pitný režim je důležitý nejen pro vás, ale i pro vaše zvířecí miláčky. Zatímco v horkých letních dnech nemusí mít pejsek chuť k jídlu, na vodu bychom opravdu zapomínat neměli. Předejdeme tak dehydrataci a s ní spojeným zdravotním obtížím. Otázkou však zůstává, kolik vody by měl váš pejsek optimálně vypít.

Kolik vody váš pejsek potřebuje?

Čistá voda by měla být součástí každého krmení a především v létě bychom ji měli pravidelně měnit, protože v teple se voda rychleji kazí. Optimální množství tekutiny záleží na velikosti a hmotnosti psa, na jeho fyzické hmotnosti, v neposlední řadě je důležitým faktorem také březost. Ke každému pejskovi je třeba přistupovat individuální, avšak lékaři doporučují asi 50 mililitrů vody na 1 kilogram psí váhy.

thirsty-dog-in-hot-day-2021-08-26-22-38-47-utc_1

Čistá voda vždy po ruce

Pokud se vydáte s pejskem na cesty, vždy je lepší mít po ruce dostatek čisté vody. Součástí psí výbavy by proto měla být cestovní láhev na vodu a cestovní miska, díky které můžeme pitný režim našeho miláčka kdykoliv doplnit. Především při dlouhých cestách ve vysokých teplotách a v rozpáleném autě může mnohdy dojít k dehydrataci.

Příznaky dehydratace psího organismu

Je jasné, že pejsek se nedokáže sám obsloužit a je tak zcela vázaný na naši všímavost a starostlivost. Neměli bychom podceňovat příznaky dehydratace, které mohou končit i nepříjemnými zdravotními potížemi. Alarmující jsou především tyto příznaky:

  • neklid
  • opakované vylizování prázdné misky
  • únava
  • odmítání potravy
  • malátnost
  • zvracení
  • vysušené dásně
  • tmavá barva moči

Včasná první pomoc

Pokud se stane, že pejsek z jakéhokoliv důvodu vykazuje příznaky dehydratace, musíme ihned začít jednat a poskytnout pejskovi první pomoc. Začít bychom měli tím, že pejskům nabídneme dostatečné množství čisté vody. Pokud o ni pejsek nejeví zájem, je nutné mu pomoci například přidáním vývaru do misky s vodou. Často se také doporučuje podat pejskům rehydratační neboli zavodňovací roztok, díky kterému pejsek neztrácí potřebné minerály. Pokud pejsek vykazuje závažnější příznaky dehydratace, neměli bychom otálet s návštěvou lékaře.

thirsty-dog-in-hot-summer-day-labrador-retriever-2021-08-30-05-44-53-utc

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení