Může časté koupání uškodit psí srsti?

Pro majitele dlouhosrstých psích plemen je krásná srst naprostou prioritou. O svého psího miláčka pečují s láskou a v koupání a česání se doslova vyžívají. Je ale časté koupání pro psí srst žádoucí nebo může naopak způsobit zdravotní potíže?

Čím méně, tím lépe

Názory odborníků se v mnohém liší. Rovná a hladká srst nesnáší přílišné odmaštění, proto se doporučujekoupat pejsky co možná nejméně. Psí srst je navíc osídlena prospěšnými bakteriemi, které jsou pro psí srst prospěšné. Kůže našich čtyřnohých kamarádů obsahuje velice tenkou vrstvu mazu a vykazuje nižší hodnoty pH. Z tohoto důvodu může příliš časté koupání narušit kožní bariéru.

Jak správně pejska koupat?

Pozor bychom si měli dávat zejménau štěňat,která ještě nemají srst tolik hustou, a pokožka se stále vyvíjí. Obecně platí, že štěňata koupeme co možná nejméně, hlavně v prvním roce jejich života. U všech pejsků dbáme na důkladné vysušení, aby nedošlo k prochladnutí. Dostatečnou pozornost věnujeme uším. Před koupáním bychom měli do uší vložit vatu, která zabrání proniknutí vody a následnému zánětu. Zároveň dodržujte optimální teplotu vody, protože příliš teplá koupel a následné  fénování srst velice vysušují.

Jaký zvolit šampon?

V současné době je k dostání široká škála různých přípravků pečujících o psí srst. Vybírat můžeme šampony pro světlou srsti šampony pro tmavou srst, šampony dodávající lesk a šampony obsahující potřebné vitaminy. Vždy však používejte šampony určené výhradně pro psy, popřípadě je možné použít dětský šampon pro citlivou pokožku. To však pouze ve výjimečných případech.