Požírání sněhu – radost nebo zdravotní riziko?

První sněhová nadílka je pro každého pejska radostnou událostí. Pejsci sníh doslova milují a dovádět v závějích by dokázali celé hodiny. Koulovaná s páníčkem je v zimním období nejlepší činností a běhání za sněhovými koulemi velkým dobrodružstvím. Nezřídka se však stává, že se pes snaží kouli nejen najít, ale také sežrat. Požírání sněhu však může způsobit nemalé zdravotní komplikace.

Sníh do tlamy nepatří

Pokud váš pejsek vyhledává sníh jako potravu, měli byste být obezřetní. Intenzivní požírání sněhu způsobuje teplotní šoky na sliznici trávící trubice a žaludku, se kterými se organismus jen stěží vyrovnává. Protože je psí imunita v zimě oslabena, pejsek si tak může způsobit nachlazení, ale i zánět žaludku.

white-dog-in-the-snow-2021-08-29-01-04-46-utc

Gastritida

Nadměrně studená strava ve spojitosti s bakteriemi dokáže vyvolat trávící potíže a především gastritidu, neboli zánět žaludku. Prvotní příznaky se projevují zvracením, plynatostí a nechutenstvím. Postupně se objevuje celková slabost organismu. V takovém případě je dobré nechat psí žaludek dva až tři dny hladovět a takzvaně vyprázdnit. Poté pejskovi podáváme teplý vývar, a to nejprve po lžičkách. První strava by měla být pozvolná a především lehká. Právě kvůli této nepříjemné zdravotní komplikaci bychom měli pejska odnaučit požírat sníh.

Nastydnutí

Opravdu nadměrné pojídání sněhu mimo jiné způsobí i nachlazení a zánět hrtanu. Nemocný pejsek kašle, má rýmu a objevuje se teplota. V tomto případě je nutné nechat pejska v klidovém režimu, podávat dostatek tekutin a stravu bohatou na minerály a vitaminy. Důležitý je především přísun vitaminu C.

dog-under-the-blanket-2021-08-29-09-53-43-utc

Co když je to žízeň?

Pejsek se k pojídání sněhu uchyluje i ze zcela prostého důvodu. Na vycházce má prostě žízeň a vodu tak nahrazuje sněhem. Lepším řešením je proto nosit na delší procházku lahev s vodou. Ta je samozřejmě také studená, proto bychom měli v zimě podávat tekutiny venku pouze minimálně.