Pozor na vánoční cukroví. I malý kousek může pejska zabít

Vůně Vánoc je natolik vábivá, že ani pejsek nemůže odolat. Bohatě prostřený stůl je zkrátka pastvou pro oko a pejsek loudí a škemrá. Nedokážete odolat psím prosbám a občas hodíte pod stůl kousek rohlíčku, lineckého nebo jiných oblíbených dobrot? V tomto případě byste se měli mít na pozoru. Nevhodně zvolená strava může pejskům ublížit a i malý kousek cukroví může pejska zabít.

Čokoláda je pro psy tabu

Obecně platí pravidlo, že lidské jídlo do psího jídelníčku nepatří. Ruku na srdce, kdo z nás občas pejskům takzvaně nepřilepšil? To co ale člověk považuje za výborné a chutné, může pejska doslova zničit. Největší hrozbou je kakao. Z tohoto důvodu bychom neměli pejskům podávat veškeré čokoládové pochutiny a tabulka čokolády představuje pro pejsky nebezpečný jed.

Zakázané látky

Psí metabolismus je specifický a mnohé látky nedokáže strávit. Mezi nebezpečné látky patří například kofein a theobromin, které jsou ve vyšší míře obsaženy především v kakau. Na tyto látky je pejsek mimořádně citlivý a nedokáže je strávit. Hromadící se množství v těle našich čtyřnohých miláčků je časovanou bombou, která může mít fatální účinky. Pejska ohrozí asi 50 až 60 gramů čokolády na kilo psí hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je obsah kakaa vyšší, způsobí nepříjemné zdravotní komplikace i nižší množství.

Sladké rozhodně ne

Mohlo by se zdát, že sladkosti bez obsahu čokolády jsou pro pejsky povoleny. Ani v tomto případě bychom pejskům život příliš neosladili, spíše naopak. Další nebezpečnou látkou je xylitol, který je součástí veškerých sladkostí. U pejsků nebezpečně zvyšuje hladinu inzulinu, čímž psí organismus velice ohrožuje.

Přečtěte si článek na téma: Může pes to či ono? Ať už jde o pečivo, sladkost, zeleninu či jinou potravinu, u pejsků platí trošku jiná pravidla než u lidí a je dobré je dodržovat, abyste pak s vaším miláčkem nemuseli na veterinu.