Proč se pes bojí bouřky?

Následující situaci zná velice dobře každý chovatel psů. Horký letní den se chýlí ke konci a blankytně modrou oblohu zatáhnou černá mračna. Ticho náhle přeruší hřmění a oblohu projasní jeden blesk za druhým. Každý pejsek v této situaci vydává jasné signály, které nám napovídají, že pejsek prožívá obavy a strach. Proč se pejsek bojí bouřky a co vlastně při bouřce prožívá?

Strach z bouřky je běžnou fóbií

U některých psích plemen je úzkost během bouřky častější a její projevy jsou velice výrazné. Někteří pejsci vycítí příchod bouřky ještě před jejím začátkem. Fóbie se velice často projevuje schováváním se do temných míst, štěkání, kňučení a močení. Neklidné chování můžeme u pejska pozorovat při samotném dešti, během jasných záblesků na obloze, nebo pokud pejsek slyší hromy. S fóbií z bouřky velice úzce souvisí také strach z ohňostrojů.

Jaká je příčina strachu?

O samotné příčině strachu můžeme pouze spekulovat, protože pejsek nám jasný signál nedá, a my mu do hlavy nevidíme. Mezi nejpravděpodobnější příčiny však patří:

  • Hluk – pejsek slyší několikanásobně lépe než člověk. Každý obyčejný hrom v něm vyvolá pocit nejistoty a úzkosti.
  • Změna tlaku – každá změna tlaku přicházející před bouří je pro pejsky bolestivá a vyvolává nepříjemné pocity v uších. Změna tlaku také může vyvolat bolest kloubů, zvláště u pejsků s ortopedickým onemocněním a u pejsků trpících artritidou.
  • Nepříjemný traumatický zážitek – pejsek v sobě nese nepříjemné, úzkostné pocity spojené s dřívější situací.

Jak s fóbií z bouřky bojovat?

Jakýkoliv strach je velice obtížné léčit. Pejskům ale můžeme pomoci se strachem bojovat a na situaci si postupně zvykat.

  • Nikdy pejska nenechávejte za bouřky venku, a už vůbec ne samotného. Dejte pejskům najevo vaši přítomnost. Pokud se vy sami bouřky bojíte, nedávejte emoce příliš najevo. Snažte se být klidní a uvolnění.
  • Během bouřky si s pejskem vytvořte místečko, kde se pejsek pohodlně uvelebí, a kde je bouřka slyšet co možná nejméně.
  • Snažte se odvést pejskovu pozornost. Hrajte si společně s oblíbenou hračkou, na pejska mluvte klidným a vyrovnaným hlasem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení